Co Czeka Srebro w 2015 Roku?

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

srebro

Choć srebro zakończyło miniony rok aż 19,9 proc. pod kreską (spadek z 19,94 USD za uncję na początku roku do 15,97 USD), wiele wskazuje na to, że zła passa minęła. Większość analityków prognozuje, że obecny rok srebro skończy na poziomie 16-17 USD za uncję, a może być jeszcze lepiej – czytamy w serwisie SilverInvestingNews.com.

Skąd takie przewidywania? Za mocnym wynikiem białego metalu przemawiają trzy podstawowe argumenty:

1. Korekta relacji złoto/srebro

Jak wielokrotnie pisaliśmy, relacja cen złota do srebra jest zaburzona – widać to zarówno pod względem historycznym, jak i ekonomicznym (patrząc choćby na zasoby metalu, wielkość produkcji i koszty wydobycia). Niektórzy analitycy wierzą, że w 2015 roku relacja cen złota i srebra spadnie przynajmniej do poziomu 60:1. Jeśli faktycznie tak by się stało, biorąc pod uwagę obecne notowania złota na poziomie 1230 USD z uncję, cena srebra przekroczyłaby poziom 20 USD, przynosząc dzisiejszym inwestorom blisko 25 proc. zysku.

2. Wyższy popyt przemysłowy

Biały metal odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu gałęziach współczesnego przemysłu i choć niektóre branże są w stanie zastąpić srebro tańszymi metalami, to większość nie może skorzystać z zamienników. Z właściwości srebra w dziedzinie produkcji czystej energii coraz chętniej korzystają dziś takie gospodarki jak Chiny, Niemcy czy Japonia i jak wynika z najnowszego raportu Silver Institute, popyt przemysłowy na srebro w latach 2013-2018 ma wzrosnąć aż o 27 proc. Podaż za nim nie nadąży.

3. Silny popyt fizyczny

Popyt ze strony inwestorów, zarówno indywidualnych jak i instytucjonalnych, powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Tendencję tę widać chociażby w wynikach Mennicy Stanów Zjednoczonych, która w 2014 roku odnotowała rekordową sprzedaż srebrnych monet. Dobre wyniki notują także srebrne fundusze ETF, zwłaszcza w porównaniu z tymi złotymi.

Wszystko to wskazuje, że 2015 rok powinien być dla srebra korzystny. Jeśli zatem w nadchodzących miesiącach prawa ekonomii znów zaczną obowiązywać na rynku metali szlachetnych, przed nami okres wzrostów.

MW

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.