CHIŃSKA PANDA: Bulionowa Rewolucja

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

panda

Ta wiadomość nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Ludowy Bank Chin, ale Chińskie Pandy najprawdopodobniej staną się pierwszymi monetami bulionowymi na świecie, w których zawartość złota wyrażana będzie nie w uncjach, a w gramach.

Stopniowe wprowadzanie zmian widoczne jest już na aktualnym roczniku tej popularnej monety. Istotne zmiany bez trudu możemy dostrzec w najnowszej grafice i marketingu prowadzonym wokół chińskich monet. Najważniejsze zmiany dotyczyć będą jednak masy – przewiduje się, że standardowa wersja krążka ważyć będzie nie uncję, a dokładnie 30 gramów.

Wbrew pozorom, w porzuceniu międzynarodowego systemu wag w obrocie metalami szlachetnymi nie ma nic dziwnego. Chiny pragną zerwać wszelkie możliwe powiązania z Zachodem, jednak w tym przypadku największe znaczenie ma rodzimy system wag używany w Państwie Środka. Chińczycy, tak samo jak Polacy, posługują się standardowym układem SI.

To nie pierwszy raz, kiedy Pandy odstępują od systemu uncjowego. Wyemitowane w 1983 roku pięć wersji kolekcjonerskich srebrnej monety ważyło po 27 gramów, a w 1991 roku do obiegu trafiła jedno-gramowa złota Panda. Pod koniec lat 90. Ludowy Bank Chin dorównał innym słynnym emitentom i do produkcji trafiły srebrne i złote monety kilogramowe. Największe wrażenie robi oczywiście 300-kilogramowa srebrna moneta wydana w 2002 roku.

Odnośnie planowanych modyfikacji gramatury, zdania wśród inwestorów i fanów chińskiej monety są podzielone. Najwięksi przeciwnicy zmian deklarują zakończenie swojej wieloletniej przygody z chińską monetą, ale frakcja postępowa sądzi, że te zabiegi tylko wzmocnią i tak już unikalny wizerunek Pandy.

Świat bulionu bez wątpienia zaczyna się zmieniać, a każdy kolejny rok jest coraz bardziej interesujący. Trzymamy rękę na pulsie i czekamy na odpowiedź ze strony innych emitentów!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.