Platyna i pallad gonią złoto

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

orzel-platyna

Większość metali wykorzystywanych w przemyśle ma za sobą kilka świetnych tygodni, ale to wszystko nic – prawdziwy rajd zaliczyły metale szlachetne.

Platyna i pallad, które podążają szlakiem wytyczonym przez umacniające się systematycznie złoto, mogą pochwalić się bardzo solidnymi wynikami. Platyna przyniosła w tym roku zwrot na poziomie 24 proc., z czego aż 6 proc. zyskała w ubiegłym tygodniu. Tylko w lipcu posiadacze platyny zarobili 12,7 proc., co jest najlepszym miesięcznym wynikiem, jaki metal ten odnotował od 2012 roku.

zloto-platyna-pallad-2016

Idealnego wyczucia czasu trzeba pogratulować Mennicy Stanów Zjednoczonych, która właśnie teraz wznowiła emisję platynowego Amerykańskiego Orła. Kto przespał okazję, ten żałuje, bo dystrybutorom przydzielono bardzo okrojone w stosunku do potrzeb ilości. Jak widać po wynikach przedsprzedaży, zainteresowanie monetą jest ogromne – mimo niemal dwukrotnie wyższego premium, niż ma to miejsce w przypadku Orłów wykonanych ze złota.

Z kolei pallad – który często stawiany jest z platyną w parze – zaliczył najlepszy miesiąc od blisko dekady, w samym tylko lipcu zyskując 21,1 proc. W porównaniu z dołkiem, jaki metal zanotował 12 stycznia, cena palladu wzrosła po dziś dzień o imponujące 52 proc. W ten sposób niedoceniany kruszec okazał się najlepiej spisującym się metalem szlachetnym tego roku, wyprzedzając nawet srebro.

Skąd takie sukcesy? Ma to w dużej mierze związek z podażą kruszców, których produkcja niemal w 80 proc. skupia się w RPA i Rosji. We wrześniu 2014 roku strajki w kopalniach w RPA i napięcia w Rosji doprowadziły do nagłego wzrostu cen, a obecnie sytuacja wydaje się powtarzać…

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.