Stella – cztery dolary warte fortunę

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

cztery-dolary

Choć złoto od wieków pozostaje uniwersalną walutą, okazuje się, że nie każdy pomysł na jego wykorzystanie jest trafiony. Na szczęście nic w przyrodzie nie ginie, a zwłaszcza złoto..

W 1979 roku John Adam Kasson, pełniący wówczas funkcję amerykańskiego ambasadora w Austrii, przekonał filadelfijską mennicę, że Ameryce potrzebna jest czterodolarówka. Skąd ten pomysł? Zainspirowany Europą Kasson zapewne uznał, że Stany Zjednoczone powinny emitować monetę konkurencyjną wobec francuskiego Napoleondora i brytyjskiego Suwerena, która ułatwi międzynarodową wymianę handlową.

Projekt dostał zielone światło i złota „Stella”, zdobiona pięcioramienną gwiazdą została wybita w ograniczonym nakładzie i w dwóch wersjach – na jednej personifikacja Wolności ma upięte, a na drugiej – rozpuszczone włosy.

cztery-dolary-roznice

Ciekawy projekt jednak nie wystarczył i projekt okazał się porażką. Okazało się, że przeciętny Amerykanin nie myślał o międzynarodowym handlu i ze względu na niewielkie zainteresowanie monetą bicia zaprzestano już rok później, a Kongres nie zatwierdził przekazania gotowych egzemplarzy do publicznej dystrybucji. Większość monet sprzedano po kosztach najważniejszym politykom, a menniczy stempel poszedł na złom.

Jedna z 425 wybitych wtedy monet trafi na aukcję w Los Angeles, która odbędzie się 6 września. Spodziewana cena wynosi między 50 a 60 tysięcy dolarów, ale jest to wyjątkowo okazyjna oferta, wynikająca z silnego wytarcia monety. Stelle osiągają bowiem znacznie wyższe ceny – jedna jest obecnie dostępna za pośrednictwem Rare Coin Wholesalers, gdzie można ją kupić za 230 tys. dolarów, a trzy lata temu rzadką wersję z 1880 roku, z upiętymi włosami, sprzedano za 2,6 miliona, a egzemplarz z 1879 roku – za ponad milion dolarów.

Moneta, która trafi wkrótce na aukcję, nosi także ślady użytkowania w formie biżuterii, być może przez luksusową damę do towarzystwa. Wiele monet trafiło ponoć do waszyngtońskich burdeli, gdzie płacili nimi amerykańscy kongresmeni…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.