WGC: spadek notowań napędzi zakupy

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

wgc-2

Po imponujących trzech kwartałach w ostatnich dniach nastąpiło gwałtowne załamanie ceny złota. We wtorek notowania spadły o blisko 3 proc., przebijając psychologiczną barierę 1300 USD za uncję – po raz pierwszy od czerwca, gdy Wielka Brytania zagłosowała za wyjściem z Unii Europejskiej. Co się stało i jak powinniśmy interpretować ostatnie wydarzenia? Na to pytanie odpowiadają dziś eksperci Światowej Rady Złota (WGC).

Jak czytamy w opublikowanej wczoraj wieczorem informacji prasowej, wtorkowy spadek wydaje się być spowodowany spekulacjami na temat zredukowania programu luzowania ilościowego przez Europejski Bank centralny połączonych z rosnącymi oczekiwaniami grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Kolejne zlecenia sprzedaży uruchomiły całą falę automatycznych zleceń. sytuację pogorszyły poziomy techniczne, taktyczne pozycje na rynkach instrumentów pochodnych i święto narodowe obchodzone w Chinach.

Ale według ekspertów WGC spadek cen to nie powód do zmartwień, a… okazja do zakupów, zarówno dla konsumentów, jak i inwestorów postrzegających złoto w kategoriach długoterminowych. W dzisiejszej rzeczywistości niskich stóp procentowych i wysokiej niepewności, złoto odegra ważną rolę w portfolio zarówno dużych, jak i małych inwestorów.

Jak to się stało?

Przez ostatnie trzy miesiące notowania złota utrzymywały się w kanale 1310-1370 USD za uncję. We wtorek, na fali wspomnianych wyżej optymistycznych wieści z USA i UE, rozpoczęła się konsolidacja blisko dolnej granicy tego przedziału. Kiedy złoto zepchnięte zostało poniżej poziomu 1310 USD – reprezentującego 100-dniową średnią kroczącą – rozpoczęła się sprzedaż techniczna, za którą posypały się zlecenia typu stop-loss. W międzyczasie chińscy inwestorzy, którzy przy nagłych spadkach rzucają się do zakupów, mieli wolne bo świętowali… Złoty Tydzień.

przelamanie-sredniej-kroczacej

Co dziś szczególnie istotne, to uświadomienie sobie, że mimo spadku złoto wciąż spisuje się bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć na wykres poniżej, by zobaczyć dzisiejszy poziom cen z perspektywy całego roku.

zloto-2016-usd-061016

Co więcej, jak uważają eksperci WGC, ostatnie wydarzenia powinny wywołać wzrost zakupów złota, które wielu konsumentów odkładało z powodu wciąż rosnących notowań kruszcu. Za przykład podobnej sytuacji może posłużyć trzeci kwartał ubiegłego roku, kiedy 7-procentowy spadek cen złota szybko odbił się na popycie konsumenckim na złote sztabki, monety i biżuterię. Czy tym razem będzie podobnie?

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.