100 gramów złota w każdym ogródku?!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Władze Kirgistanu zamierzają postawić na złoto

 

Władze Kirgistanu zamierzają postawić na złoto. Nowa polityka kraju ma rozpocząć się od zmiany mentalności zwykłych obywateli. Zdaniem szefa banku centralnego każdy z nich powinien posiadać co najmniej 100 gramów żółtego kruszcu.

Marzenie o złocie

Kirgistan był jedną z pierwszych republik wyzwolonych spod jarzma ZSRR. Obecne władze tego malowniczego kraju starają się stopniowo unowocześnić funkcjonujący do tej pory system społeczno-gospodarczy. Idąc w ślad za potęgami z regionu np. Indiami czy Japonią uwagę skierowano na złoto. Za cel postawiono sobie stopniowe zaadoptowanie nowej polityki finansowej, która w znacznym stopniu miałaby opierać się właśnie na żółtym kruszcu.  

Szef Narodowego Banku Republiki Kirgistanu — Tolkunbek Abdygulov powiedział ostatnio, że jego marzeniem jest, aby każdy z 6 milionów obywateli Kirgistanu posiadał przynajmniej 100 gramów złota, które jest obecnie najważniejszym towarem eksportowym republiki.

Postaram się jak najszybciej przeobrazić ten sen w rzeczywistość zadeklarował Abdygulov.

Jeżeli marzenie Abdygulov`a się spełni, ludność Kirgistanu będzie dysponować około 600 tonami złota, czyli ekwiwalentem 30-krotności dotychczasowego rocznego wydobycia.

Abdygulov nie jest w stanie podać przybliżonego terminu realizacji “złotego” marzenia. Jest jednak pewien, że w obecnych czasach stanowi on najlepsze rozwiązanie dla jego kraju: Złoto może być magazynowane przez długi czas i bez względu na wahania na międzynarodowych rynkach nie straci na wartości jako inwestycja.

Bydło czy złoto?

W ciągu ostatnich dwóch lat, czyli od momentu rozpoczęcia przez bank centralny sprzedaży sztabek złota, obywatele kupili już ponad 140 kg kruszcu.  

Mimo tej pozytywnej tendencji mentalność przeciętnych Kirgizów dalej pozostawia wiele do życzenia. W szczególności na obszarach wiejskich ludność najczęściej lokuje swoje środki w zwierzętach i kupuje bydło. To upodobanie jest odzwierciedleniem wielowiekowych pasterskich tradycji, które jednak powoli przestają spełniać swoją rolę i zamiast zabezpieczać domowy budżet, raczej go obciążają.

Mamy nadzieję, że ludność naszego kraju nauczy się dywersyfikować swoje oszczędności i zacznie inwestować w aktywa, które są bardziej płynne i — co ważniejsze — zdolne do utrzymania swojej wartości — zaznaczył Abdygulov.

Pod wodzą banku centralnego

Nowa polityka banku centralnego Kirgistanu jest kolejnym przejawem ogólnoświatowego trendu gromadzenia złota, który ogarnął w szczególności kraje rozwijające się. Indie, Rosja czy Chiny to państwa w których żółtego kruszcu promować nie trzeba.

Tym co wyróżnia Kirgistan jest wyjątkowe zaangażowanie banku centralnego, który stara się przekształcić tradycyjne podejście Kirgizów do inwestowania. W ofercie banku znajdują się najróżniejsze sztabki ważące od 1 do 100 gramów każdy obywatel ma mieć możliwość zakupu nawet minimalnej ilości kruszcu.

Zdaje się, że bank centralny zadbał już o wszystkie szczegóły. Po pierwsze przewidziano wiele opcji przechowywania. Oprócz sejfu publicznego obywatele mają do dyspozycji liczne sejfy komercyjne. Abdygulov ocenia jednak, że duża część nabywców zechce zatrzymać złoto w domu i po prostu zakopie je w ogródku. Dla Abdygulov`a to bez znaczenia najważniejsze, aby Kirgizi w ogóle zaczęli je gromadzić.

Po drugie Abdygulov zapewnia, że inwestycja w złoto jest nie tylko bezpieczna, ale także praktyczna i łatwa do spieniężenia: Narodowy Bank zapewnia płynność złota — nie tylko sprzedajemy, ale także kupujemy złoto, które wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy.

Złoto bezpieczna przystań

Początek lat 90-tych był dla Kirgistanu wyjątkowo trudnym okresem. Kraj przeżył kilka poważnych załamań gospodarczych, wiele banków zbankrutowało. Te doświadczenia ukształtowały dzisiejszą przezorność władz Kirgistanu oraz wiarę w złoto jako najbezpieczniejszą inwestycję.

Abdygulov przejął kontrolę nad bankiem centralnym w 2014 roku. Od tamtej pory władze kraju konsekwentnie zwiększają rezerwy złota, a narodowa waluta służy do regularnego skupu wydobywanego w kraju kruszcu. Obecnie aż około 10% aktywów Kirgistanu jest ulokowane właśnie w złocie. Pod koniec 2016 roku kraj posiadał już 4,5 tony. W razie potrzeby zgromadzony kruszec ma zostać sprzedany i posłużyć jako ratunek na czas wszelkich kryzysów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.