Wydobycie złota na najniższym poziomie od czasu kryzysu finansowego w 2007 roku!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Wydobycie złota spadło do najniższego poziomu od czas kryzysu finansowego 2007 r.!

 

Niektórzy błędnie zakładają, że aktualne ceny złota zawdzięczamy przede wszystkim prezydenturze Donalda Trumpa. Tymczasem wymieniając przyczyny prawie 12-procentowego wzrostu (styczeń-sierpień 2017 r.) — nie można zapomnieć o fundamentalnym czynniku, jakim jest malejąca podaż.

Wzrost w górniczej produkcji znajduje się na najniższym poziomie od czasu kryzysu finansowego, a ryzyko pogłębiania się tej sytuacji jest coraz większe.

— twierdzi Daniel Hynes, starszy strateg ds. surowców w ANZ, jednej z największych australijskich grup bankowych z siedzibami w Azji. Hynes, powołując się na dane dostarczone przez World Bureau of Metal Statistics, zauważa, że w pierwszych pięciu miesiącach 2017 roku produkcja kruszcu spadła o 2% (w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym). Z kolei produkcja w maju 2017 roku była niższa o 3,1% od produkcji w maju 2016 roku.

Wpływ na tę sytuację ma w dużej mierze zmiana uwarunkowań polityczno-gospodarczych w krajach, będących głównymi producentami złota.

  • Wciąż toczy się spór pomiędzy Tanzanią a kanadyjską korporacją Barrick Gold, którą władze tego kraju oskarżyły o wielomilionowe oszustwa podatkowe. Miesiąc temu Tanzania zażądała od firmy rekordowej kary w wysokości 190 mld dol. Dla porównania ubiegłoroczne przychody Acacia Mining, spółki zarządzającej kopalniami w Tanzanii, wyniosły 1 mld dol.
  • W Indonezji rząd wprowadził nowe zezwolenia na wydobycie i eksport kruszcu. W rezultacie amerykańskie przedsiębiorstwo Freeport zamknęło jedną z największych kopalni na świecie — Grasberg — z której pochodziło nawet 2% całej światowej podaży złota.
  • Produkcja złota w Chinach w I połowie tego roku spadła o prawie 10% (w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym). Przyczyną tej obniżki są nowe przepisy z zakresu ochrony środowiska. W wyniku zaostrzenia regulacji doszło do fali zamknięć najstarszych kopalni oraz spadku produkcji w tych najmłodszych.
  • Największy południowoafrykański producent złota, Sibanye Gold, odnotowuje coraz większe straty i zamyka kolejne kopalnie. Tylko w I połowie tego roku spółka straciła przynajmniej 360 mln dolarów. Głównymi powodem zapaści firmy jest gwałtowne umocnienie się lokalnej waluty (styczeń-czerwiec, +14%). Wzrost wartości randa to wyższe koszty siły roboczej oraz ogólnego utrzymania kopalni. Ponadto zarząd Sibanye podjął kilka błędnych decyzji inwestycyjnych, które zamiast zysków przyniosły same straty.

Oprócz przyczyn czysto ludzkich — zmniejszona podaż jest także odzwierciedleniem warunków naturalnych. Od czasu odkrycia złóż złota w okolicach Johannesburga w 1886 roku do kryzysu finansowego w 2007 roku, RPA była największym światowym producentem złota. Niestety tamtejsze zasoby — jak i zasoby w całej Afryce — zostały już częściowo wyczerpane. A na pewno te najtańsze w eksploatacji. Z roku na rok koszt wydobycia złota będzie się zwiększał, bo z roku na rok trzeba kopać coraz głębiej. Jeśli chodzi o nowe odkrycia, to jest ich jak na lekarstwo.

 

Wydobycie złota spadło do najniższego poziomu od czas kryzysu finansowego 2007 r.!

Źródło: Raport Światowej Rady Złota pt. Gold Demand Trends Q2 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.