Przejdź do treści

Certyfikacja Brylantów – 5 Faktów

  1. Certyfikat to nie tylko potwierdzenie parametrów diamentu, ale i gwarancja autentyczności: zaświadcza, że kamień nie jest syntetyczny (wykonany z cyrkonii albo mazonitu).
  2. Przy próbie odsprzedaży można się spotkać z odmową przyjęcia diamentu bez certyfikatu: sprzedawcy często nie są w stanie zbadać diamentu wystarczająco dokładnie.
  3. Certyfikat nie określa jednoznacznie wartości diamentu: ta zależy również od czynników rynkowych i aktualnych trendów.
  4. Wycena diamentu, nawet zawierająca szczegółowe parametry, nie zastąpi certyfikatu. Może dać jedynie pojęcie o jego przybliżonej wartości.
  5. Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić ubezpieczenia diamentu bez właściwego certyfikatu autentyczności.

NAJSŁYNNIEJSZE INSTYTUTY CERTYFIKACJI DIAMENTÓW

IGI (International Gemological Institute)

największy na świecie ośrodek badawczy diamentów. Słynie ze stworzenia kompleksowego schematu oceny oszlifowanych diamentów. Prowadzi prace nad systemem oceny najmniejszych kamieni. Działa od 1975 roku, ma siedziby największych miastach świata.

GIA (Gemological Institute of America)

założony w 1931 roku, początkowo opierał się na prostym mikroskopie domowym, dziś posiada ogromną sieć laboratoriów i szkół. Stworzył skalę kolorów diamentów od D do Z oraz usystematyzował sposób oceny diamentowego szlifu.

EGL (European Gemological Laboratory)

założony w 1974 roku instytut, z którego w 1986 roku powstał niezależny dziś EGL USA. Laboratorium EGL posiada placówki na całym świecie i wprowadziło do systemu 4C skalę SI3. Jest organizacją typu non-profit.

HRD (The Hoge Raad voor de Diamant)

instytut założony jako odpowiednik GIA w Antwerpii w 1973 roku. Belgijskie miasto jest europejską stolicą diamentów. To właśnie przez Antwerpię przechodzi ponad 50% wszystkich nieoszlifowanych diamentów. Znajdują się tu aż 4 diamentowe giełdy.

DPL (Diamant Diamant Prüflabor)

laboratorium powstało w 1977 roku w miejscowości Idar-Oberstein, zwanej „miasteczkiem kamieni szlachetnych”. DPL pozostaje jedynym tego typu instytutem w Niemczech posiadającym certyfikat ISO.

Czytaj także:  Długa Droga z Kopalni do Portfela (cz. I)