Przejdź do treści

7 Małych Kroków Do Złotej Przyszłości

Oszczędzanie to konieczność, ale nie musi Cię przerażać. Na początek przestań się skupiać na dalekiej przyszłości i szerokiej perspektywie. Makroekonomia jest ważna, ale Twoje bezpieczeństwo znacznie bardziej zależy od mikrofinansów – małych wyborów, których dokonujesz codziennie. Te małe kroki pozwolą Ci wejść na prostą ścieżkę do finansowego bezpieczeństwa.

1. Oszczędzaj po trochu

Małe sumy, które jesteś w stanie odłożyć co tydzień lub co miesiąc mogą nie wyglądać imponująco, ale przecież oszczędzanie to z założenia proces długoterminowy. Nawet nie zauważysz, kiedy się skumulują zabezpieczając przyszłość Twoją i Twojej rodziny. Wyobraź sobie, że Twoi rodzice odkładali miesięcznie zaledwie 5 gramów złota. Przy dzisiejszych cenach, po 10 latach uzbierałoby się ponad 100 tysięcy złotych!

2. Naucz się samodyscypliny

Weź trzy ostatnie wyciągi z banku i zaznacz na nich wszystkie wydatki, bez których mógłbyś się obejść. Następnie zaznacz te, które mógłbyś nieco ograniczyć – może zmienić pakiet kablówki albo rodzaj abonamentu komórkowego? Za każdym razem, kiedy obcinasz wydatki, w Twojej kieszeni pozostają pieniądze i jeśli je dobrze zainwestujesz, najlepiej w kruszce, będą się szybko mnożyć.

3. Stwórz z oszczędzania nawyk

Włącz finansowego autopilota. Jeśli to konieczne – na początku zwyczajnie się zmuszaj do systematycznego oszczędzania. Z czasem wejdzie Ci ono w nawyk i nawet je polubisz, gdy zobaczysz jakie efekty przynosi. Jeśli masz trudności z regularnością stwórz w banku automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe i koniecznie zapisz się do wybranego systemu oszczędzania w złocie!

4. Odkładaj pieniądze w dniu wypłaty

Najłatwiej jest oszczędzać, gdy portfel jest pełny i rachunek bieżący nie straszy pustkami. Wtedy wydatki, a więc i kwoty, które planujemy odłożyć , nie są mocno odczuwalne. Jeśli ustalisz, że w dniu wypłaty część pensji przeznaczysz na oszczędności, szybko przyzwyczaisz się do mniejszej ilości gotówki w kieszeni, a Twoja przyszłość będzie zabezpieczona. Pamiętaj tylko, by kwoty te inwestować mądrze!

Czytaj także:  Miasteczko z Kopalnią Złota Na Sprzedaż!

5. Podziel swoje oszczędności

To żadna tajemnica, że każdy rozsądny inwestor musi podzielić swoje aktywa, tak by uniezależnić swoje oszczędności od wahań na rynku. Eksperci mówią, że aby spokojnie patrzeć w przyszłość należy część posiadanego kapitału umieścić w złocie. Na obliczenie tej części jest pewna znana metoda: odejmij swój wiek od 100 i taki procent swoich oszczędności ulokuj w szlachetnym kruszcu. Z czasem ta proporcja się zmieni.

6. Ubezpiecz przyszłość bliskich

Regularne oszczędzanie to tak naprawdę opłata za spokój o nadchodzącą przyszłość. Ale nie tylko Twoją. Nigdy nie wiemy co przyniesie życie i może się okazać, że Twoje dzieci będą musiały sobie poradzić bez Twojego wsparcia. Dlatego już teraz zadbaj, by ich przyszłość nie zależała od nieprzewidzianych wypadków. Fundusz zgromadzony w fizycznym złocie będzie najlepszym dowodem miłości, a Tobie pozwoli spać spokojnie.

7. Spraw sobie 13-kę

Każdy lubi otrzymywać premie. Szczęśliwcy co roku otrzymują „trzynastkę”. Miło poczuć w portfelu dodatkową gotówkę. Równie miło będzie zobaczyć po latach większe oszczędności. Policz, ile miesięcznie jesteś w stanie odłożyć i dodaj do tego 1/12. To niedużo, a w kilkuletniej skali przyniesie imponujący rezultat. Systematycznie inwestuj te pieniądze w złoto, którego ceny od dekady rosną średnio o 20% rocznie!

Oszczędzaj mądrze, żyj spokojnie i z radością patrz w przyszłość.