Przejdź do treści

USA: Walka z Replikami Monet

W Stanach Zjednoczonych przedstawiono najnowszy projekt Ustawy o Ochronie Monet Kolekcjonerskich. Jest ona potrzebna, by poszerzyć zakres obowiązującej od 1973 roku Ustawy o Ochronie Hobby.

Nowe przepisy są niezbędne, ponieważ obecna ustawa zabrania co prawda produkcji i importu nieoznakowanych replik, ale nie zakazuje ich sprzedaży. Projekt Ustawy o Ochronie Monet Kolekcjonerskich zakłada doprecyzowanie przepisów, zaostrzenie kar dla osób zajmujących się dystrybucją falsyfikatów oraz zakaz podrabiania monet poddanych profesjonalnemu gradingowi.

Inicjatywa została podjęta na skutek licznych apeli firm numizmatycznych i kolekcjonerów. Firma gradingowa PCGS zorganizowała nawet spotkanie w Kongresie, na którym zaprezentowała chińskie podróbki. Aby wejść w życie ustawa musi jednak nie tylko przejść przez Kongres, ale także zostać podpisana przez Prezydenta.

1 komentarz do “USA: Walka z Replikami Monet”

  1. Tak, fajnie, że ktoś pomyślał o tej ustawie. Nareszcie, może coś się w tym temacie ruszy. Jednak nie pozbędziemy się „zalewu” licznych falsyfikatów, niekoniecznie amerykańskich monet, ale też europejskich, w tym polskich. Niektóre falsyfikaty są nieraz dużo więcej warte od oryginałów. Nie raz można kupić podrobioną monetę tak dobrze, że trudno ją odróżnić od oryginału. Ja osobiście nie polecam kupowania żadnych monet gradingowanych, ponieważ nie ma możliwości przed ich kupnem, sprawdzić wiarygodności monety. W pudełku ładnie wygląda też falsyfikat. Należy też zachować ostrożność, jak się chce kupować monety przez Internet, na przykład na Allegro, czy na Ebay. Tam nie mamy możliwości sprawdzenia autentyczności monety. Chińskie podróbki można poznać po jakości wykonania. Są to monety w 98% odlewane, a nie wybijane. I to widać po baczniejszej analizie takiej monety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.