Przejdź do treści

Dokąd Lecą Samoloty Pełne Złota?

Na pokładach samolotów lecących do Dubaju nie tyle miejsca, żeby pomieścić kruszec dla wszystkich chętnych na zakupy złota na tamtejszej giełdzie. Spadek cen wywołał prawdziwą gorączkę złota od Bałkanów, przez Turcję, Środkowy Wschód, aż po południowo-wschodnią Azję – donoszą media w Dubaju.

Nie mogę znaleźć linii, która przetransportowałaby złoto w ten weekend. Miejsca nie ma ani w linii Emirates, ani British Airways, ani nawet Swiss. Codziennie transportuję tu półtorej do dwóch ton kruszcu. Rozchodzi się natychmiast – mówi Tarek El Mdaka z miejscowej spółki Kaloti Gold.

Popyt na złoto z Dubaju na tak wysokim poziomie utrzymuje się już od kwietnia, kiedy nastąpił pierwszy duży spadek cen kruszcu wywołany spekulacjami na rynku kontraktów terminowych. Ale w tym tygodniu nadeszła historyczna korekta, która przyniosła inwestorom niesamowitą okazję do zakupów fizycznego kruszcu. Cena złota spadła na chwilę poniżej 1200 dolarów.

Okazuje się jednak, że na miejscowej giełdzie nie wszystkim idzie tak dobrze. Gerhard Schubert, szef Emirates NBD mówi, że złoto próby 995, które z wielkim powodzeniem sprzedawane było do Indii, utknęło teraz w dubajskich skarbcach.

Indyjski rząd wprowadził niedawno ograniczenia importu złota, bo obywatele kupowali kruszec na tak wielką skalę, że osłabili własną walutę. – Znaczna ilość złota w Indiach pochodzi właśnie z Dubaju, więc teraz nasze magazyny są pełne – powiedział Schubert. Być może w związku z niewystarczająca ilością złota najwyższej próby inwestorzy wkrótce sięgną także i po kruszec niższej próby.

Tagi:

4 komentarze do “Dokąd Lecą Samoloty Pełne Złota?”

 1. Złoto kupują rownież niektóre banki centralne.W efekcie sektor bankowy stał się kupującym netto-przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu banki centralne upłyniały kilkaset ton rocznie.One również nie wierzą w trwałą wartość rezerw utrzymywanych w dolarze i przebudowują skład rezerw.W USA udział złota w rezerwach walutowych stanowi 75%, podobnie w niektórych krajach Europy.Peter Schiff, uważa, że do 2015 cena złota może dojść do 5000USD.Inwestor opiera swoje wyliczenia na założeniu gwałtownego osłabienia amerykańskiej waluty spowodowanego błędną polityką Baracka Obamy.

 2. Po załamaniu się systemu finansowego na świecie, złoto oraz srebro pozostaną jedynymi wartościowymi pieniędzmi. W najbliższych latach może nastąpić załamanie amerykańskich giełd papierów wartościowych. Jeżeli to się sprawdzi to przewidywania Petera Schiffa że złoto w 2015 roku może kosztować 5000 $ USD sprawdzą się z kilku powodów:
  – dolar stracił 98% swojej wartości, czyli 1$ USD jest wart 2 centy;
  – niedawny dodruk dolara oraz euro na niespotykaną dotąd skalę doprowadzi do powstania bardzo dużej inflacji, która w niedługim czasie może przekształcić się w hiperinflację a ta
  w ostateczności może doprowadzić do wojny militarnej oraz ostatecznego upadku pieniądza fiducjarnego (papierowego);
  – prowadzone są obecnie również wojny walutowe które także mogą zakończyć się wojną militarną, wojny te przybierają coraz to nowe zdarzenia na świecie, jedne gospodarki upadną a inne będą rosły;
  – kraje zachodu popełniły jeden błąd spoczęły już na laurach, natomiast kraje mniej zamożne w dalszym ciągu muszą się rozwijać. Polska jako kraj „na dorobku” powinna również cały czas rozwijać swoją gospodarkę oraz dbać o obywateli, bo na razie to różnie z tym bywa. Jeżeli popełnimy ten sam błąd co UE i USA to nasza gospodarka równie szybko popadnie w jeszcze gorsze tarapaty. Złoto należące do Polski powinno znajdować się w Kraju, a nie w obcych rękach.

  Te wszystkie powody mogą sprawić że złoto może kosztować dużo więcej niż przewidywane
  5000 $ USA.

  Na Świecie jest obecnie wydrukowane zbyt dużo pieniądza papierowego, co również doprowadzi do jego upadku.

 3. Obecne dławienie ceny złota trwa nazbyt długo. Sytuacja ta nie byłaby mozliwa bez sukcesywnej negatywnej propagandy ze strony mediów i banków centralnych, bez obniżania cen wskutek sprzedaży i pożyczania złota przez banki centralne, bez nieuzasadnionego zakazu wiązania waluty państw członkowski MFW ze złotem, bez przepisów o środkach płatniczych i spekulacji banków bulionowych. Ale dopóki złoto pozostaje numerem jeden wśród środków teutaryzacji, żadna ingerencja banku centralnego czy bulionowego, żadna konferencja najwyżej uprzemyslowionych państw świata G-7, G-10 czy G-20 nie będzie dość potężna, aby wywrzeć długotrwały wpływ na długookresowe trendy zwązane z sytuacją złota. W dłuższej perspektywie zawsze zwyciężają rynki, to one są panem sytuacji. Nic i nikt nie jest na dłuższą metę silniejszy od rynku! Dziś ma to jeszcze większy sens, skoro rzekomo nikt nie dostrzega konieczności odwrotu od niszczycielskiego antysystemu składającego się z niewymienialnej papierowo-elektronicznej waluty i powrotu do jedynej rzeczy, która gwarantuje długotrwały dobrobyt – do złota jako pieniądza.

  Gratuluję wysiłku w założenie strony! Niezwykle ważne jest edukować społeczeństwo w temacie złota. Wszak złoto jest nieodzownym, kluczowym elementem naszej indywidualnej wolności.

 4. Złoto jest pieniądzem i surowcem politycznym, cenowo najbardziej zmanipulowanym na świecie. Jeśli prawdą są krążące informacje, że w skarbcach Fedu i innych bankach centralnych państw zachodnich nie ma złota tylko pozłacany wolfram, bo zostało sprzedane by w ten sposób zbić cenę złota na rynkach światowych, a po Niemcach kolejne państwa domagają się zwrotu swojego złota, to mamy zapowiedz niebywałych zdarzeń na tym rynku w najbliższych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.