Przejdź do treści

Gdzie Się Przeniósł Pępek Świata?

To była tylko kwestia czasu. Centrum światowego handlu złotem przeniosło się do Azji. Właśnie tam od kilku miesięcy obserwujemy gigantyczny popyt na fizyczny kruszec. Właśnie tam coraz częściej brakuje fizycznego złota, bo podaż przerasta galopujący popyt. Właśnie tam najszybciej rośnie giełdowe premium na sztabki i monety. Właśnie tam klienci zapłacą każdą cenę, byle dostać złoto.

Nic dziwnego, że przy takim rozwoju złotego biznesu przyszła pora na inwestycje w jego przyszłość. Giełda w Singapurze doczekała się właśnie skarbca, który może pomieścić aż 200 ton złota. Jego właściciel, Deutsche Bank, spodziewa się, że sprzedaż kruszcu w Azji nadal będzie rosła i najwyższa pora skupić na tym rynku należną mu uwagę.

Giełda w Singapurze też ma poważne plany. Dziś jej udział w globalnym obrocie złotem wynosi nieco ponad 2%. W ciągu dekady ma wzrosnąć nawet do 15%. Do tego wszystkiego dochodzi budowana w tym mieście-państwie nowa rafineria. Projekt szwajcarskiej firmy Metalor Technologies SA zakłada roczną przepustowość na poziomie 150 ton.

Ale z rozwojem infrastruktury w Singapurze wiąże się jeszcze jeden czynnik. Dotąd tradycyjnie przyjmowało się, że złoto przechowuje się przede wszystkim w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku. Rynek wymusił zmianę, ale należy także podkreślić, że budowa skarbców w Azji idzie w parze z ostatnimi doniesieniami o niemożności odzyskania przez Niemcy ich złotego depozytu. Zachodnie skarbce tracą swój status i wiarygodność.

3 komentarze do “Gdzie Się Przeniósł Pępek Świata?”

  1. Banki coraz bardziej się kompromitują, system finansowy jest zagrożony, więc nie ma się co dziwić że coraz więcej ludzi na świecie decyduje się na inwestycje w kruszce, które jako jedyna mają szanse przetrwać upadek pieniądza papierowego. Stopy procentowe od kilku lat zmierzają do zera, co również przyczynia się do popularności kruszców.

  2. Azjaci dobrze myślą kupują złoto w większych ilościach niż Europejczycy. To oni, a nie jak sądzą niektórzy Europa ,będą dyktować warunki.I to właśnie Azja będzie przysłowiowym pępkiem świata.To nie jest tak jak myślą niektórzy, że Chińczycy to tylko pracownicy, to także genialni inwestorzy, o czym zapewne przekonamy się niebawem!

  3. Oczywiście każdy powinien inwestować w złoty kruszec, wszystkie krachy na giełdzie powodują ,że prędzej czy później tylko kruszce maja prawo przynosić zyski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.