Przejdź do treści

Obudzili Się w Najlepszym Momencie!

Rosjanie mogą mówić o doskonałym wyczuciu czasu. A może wiedzieli coś więcej? Właśnie teraz, gdy ceny wywołują wśród światowych inwestorów nową falę gorączki złota, moskiewska giełda nareszcie zamierza zacząć handel metalami szlachetnymi!

Złoto i srebro będzie można tam kupić już w najbliższych miesiącach, a platynę i pallad w przyszłym roku. Obrót fizycznymi kruszcami na giełdzie w Moskwie ma zwiększyć płynność metali szlachetnych na rynku. Niewątpliwie zachęci również nowych graczy do udziału w obrocie.

W Rosji handlowano dotychczas jedynie kontraktami terminowymi na złoto i srebro, a nie samymi metalami. Kruszec w fizycznej formie można tam kupić w sklepach, ale jedynym punktem odniesienia dla ceny są kursy podawane przez bank centralny. Od teraz metale szlachetne będzie można kupić po cenie rynkowej określonej w rublach.

Nasz kraj jest eksporterem złota. Produkujemy ogromne ilości metali szlachetnych, ale jeśli chodzi handel nimi – jesteśmy wyraźnie w tyle – powiedział portalowi Gazeta.ru dyrektor rynku towarowego moskiewskiej giełdy, Mikhail Orlenko.

Handel kruszcami w oparciu o cenę spot będzie się odbywał przy użyciu istniejącej już platformy wykorzystywanej do obrotu walutami. Głównymi graczami na tym rynku mają być licencjonowane instytucje kredytowe oraz poza-bankowi brokerzy.

Moskiewska giełda zamierza przechowywać kruszce we własnych skarbcach, co pozwoli dostarczać je kupcom już następnego dnia po transakcji.

4 komentarze do “Obudzili Się w Najlepszym Momencie!”

  1. Bardzo dobry pomysł z tym handlem kruszcami. Otworzy to szerszy przepływ metali szlachetnych, a może w przyszłości, także będą mogli kupować zwykli, indywidualni inwestorzy (niekoniecznie licencjonowani}. Metale szlachetne, to bardzo dobra inwestycja i zabezpieczenie na przyszłość. Oby takich giełd powstało więcej.

  2. Rynek złota przesuwa się wyraźnie na wschód, który zresztą zyskuje coraz większe wpływy na świecie, bo nie popełnia tyle błędów co kraje zachodnie.

  3. Wszystko na to wskazuje że centrum handlu złotem przenosi się do Azji może również do Moskwy. Świat zachodni traci zaufanie w oczach wielu prywatnych inwestorów. Przestępcze działania zmierzające do zabicia złota poprzez derywaty, przywracają mu blask. Co prawda na razie traci ono na wartości ale złoto z czasem powróci. Ci ludzie którzy próbowali go zniszczyć będą musieli pogodzić się z kolejną porażką. Wystarczy że wyjdzie na jaw ile jest złota papierowego i czy to papierowe złoto ma pokrycie w fizycznym. Jeżeli się okaże że jest brak złota fizycznego to natychmiast jego cena pójdzie w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.