Przejdź do treści

Obudzili Się w Najlepszym Momencie!

Rosjanie mogą mówić o doskonałym wyczuciu czasu. A może wiedzieli coś więcej? Właśnie teraz, gdy ceny wywołują wśród światowych inwestorów nową falę gorączki złota, moskiewska giełda nareszcie zamierza zacząć handel metalami szlachetnymi!

Złoto i srebro będzie można tam kupić już w najbliższych miesiącach, a platynę i pallad w przyszłym roku. Obrót fizycznymi kruszcami na giełdzie w Moskwie ma zwiększyć płynność metali szlachetnych na rynku. Niewątpliwie zachęci również nowych graczy do udziału w obrocie.

W Rosji handlowano dotychczas jedynie kontraktami terminowymi na złoto i srebro, a nie samymi metalami. Kruszec w fizycznej formie można tam kupić w sklepach, ale jedynym punktem odniesienia dla ceny są kursy podawane przez bank centralny. Od teraz metale szlachetne będzie można kupić po cenie rynkowej określonej w rublach.

Nasz kraj jest eksporterem złota. Produkujemy ogromne ilości metali szlachetnych, ale jeśli chodzi handel nimi – jesteśmy wyraźnie w tyle – powiedział portalowi Gazeta.ru dyrektor rynku towarowego moskiewskiej giełdy, Mikhail Orlenko.

Handel kruszcami w oparciu o cenę spot będzie się odbywał przy użyciu istniejącej już platformy wykorzystywanej do obrotu walutami. Głównymi graczami na tym rynku mają być licencjonowane instytucje kredytowe oraz poza-bankowi brokerzy.

Moskiewska giełda zamierza przechowywać kruszce we własnych skarbcach, co pozwoli dostarczać je kupcom już następnego dnia po transakcji.

Czytaj także:  Złoto wciąż powyżej 1300 dol. za uncję. Czynnik strachu traci na znaczeniu.