Przejdź do treści

Srebro Lepsze Niż Złoto?

Najważniejszym wskaźnikiem przewagi srebra nad złotem jest historyczny stosunek ich cen. W prosty sposób wskazuje on ile uncji złota i srebra można zakupić za te same pieniądze.

Przez ostatnie 30 lat stosunek ten sporo się zmieniał. Dla przykładu, w 1980 roku jedna uncja złota warta była 14 uncji srebra, a w 1990 roku było to już nieco ponad 100 uncji. Jeśli jednak na stosunek ten spojrzymy z dłuższej, historycznej perspektywy, średnia stosunku cen złota do srebra wyniesie 16 do 1.

Nawet eksperci którzy nie uznają stałych związków cenowych zgadzają się zazwyczaj, że stosunek cen rzędu 20:1 powinien być w tym przypadku poczytywany za właściwy.

Co to oznacza dla inwestorów?

Że wartość srebra jest historycznie zaniżana

W połączeniu z luźną polityką monetarną na świecie ceny mogą wkrótce bardzo wzrosnąć
Spójrzmy jak omawiany stosunek wyraża się obecnie. W oparciu o londyński fixing z 18 czerwca 2013 otrzymujemy następujące ceny: 1366,75 USD za uncję złota i 21,80 USD za uncję srebra. Stosunek ich cen wynosi 62 do 1 i znajduje się po wyższej stronie wspomnianej skali. Wskazuje to, że srebro względem złota jest obecnie wyjątkowo tanie, oraz że reprezentuje o wiele większy od złota potencjał wzrostu.

Gdyby stosunek ten opadł do 14 (tak jak w 1980 r.), to przy stabilnym kursie złota cena srebra wyniosłaby 97 dolarów za uncję.

A co sprawia, że możemy się spodziewać powrotu do historycznej relacji cenowej? Ograniczone zasoby metali szlachetnych. Już wkrótce obiegu będzie zbyt mało złota. Lecz srebra będzie jeszcze mniej.

Kopalnie złota i srebra funkcjonują w bardzo odmiennym tempie. Na każdą wyprodukowaną uncję złota produkuje się 9 uncji srebra. Jednakże sprawozdania amerykańskich pomiarów geologicznych informują, że relacja znanych zasobów srebra i złota wynosi już tylko 6 do 1. Brytyjscy eksperci donoszą zaś, że stosunek ten wynosi zaledwie 5 do 1.

Czytaj także:  Złoto: najlepszy pierwszy kwartał w historii

Srebro tymczasem to nie tylko metal szlachetny – to jeden z głównych metali przemysłowych świata. Dzięki swoim właściwościom przewodzącym stosowany jest w wielu gałęziach przemysłu – w produkcji płyt kompaktowych, elektroniki, półprzewodników, sprzętu medycznego, a nawet kosmetyków. Większość zaawansowanych produktów zawiera srebro.

Srebro jest tak często używane, że od kilku dekad cała światowa podaż srebra ledwo dorównuje popytowi. I to pomimo wzrostu produkcji w XX wieku. Popyt jest tak duży, że przez prawie 20 lat (1998 – 2007) srebro było towarem deficytowym.

Musiała nastąpić najgorsza katastrofa ekonomiczna od trzech pokoleń, by podaż wreszcie dorównała poziomowi produkcji.

Mimo tego, zapotrzebowanie wszystkich światowych procesów produkcyjnych i przemysłowych (setki milionów uncji rocznie) powoduje, że dostępne globalne zasoby srebra stale i bezpowrotnie maleją.

Tagi: