Przejdź do treści

Tak Się Dłużej Nie Da!

Ceny złota muszą wzrosnąć przynajmniej do poziomu 1500 dolarów za uncję. Inaczej przemysł wydobywczy padnie – tak twierdzi szef Gold Fields Ltd.

Przy cenie rzędu 1230 dolarów za uncję, jaką dziś notowaliśmy, wydobycie złota jest nieopłacalne – powiedział Bloombergowi Nick Holland. Potrzebujemy przynajmniej 1500 dolarów, aby podtrzymać tę branżę w jakiejkolwiek rozsądnej formie. W obecnej sytuacji przemysł wydobycia złota zostanie poddany poważnej racjonalizacji. Nie da się produkować złota tracąc na tym pieniądze.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

Należąca do Gold Fields kopalnia złota South Deep w RPA jest jedną z niewielu, które są w stanie funkcjonować przy obecnym poziomie cen. Rozmiar kopalni oraz fakt, że wydobycie jest silnie zmechanizowane i jej władze nie są narażone na żądania związków zawodowych, pozwoli utrzymać koszty na wystarczająco niskim poziomie.

Władze innych dużych spółek wydobywających złoto odmawiają komentarza.

4 komentarze do “Tak Się Dłużej Nie Da!”

 1. a moze o to chodzi, aby doprowadzic do upadku kopalnie, potem tanio ją odkupic, zatrudnic nowych pracownikow, którzy beda pracowac za mniejsza wypłate, złoto odbije za jakis czas i nowy pracodawca wyjdzie na swoje.

 2. Spadające ceny złota mogą ograniczyć wydobycie, ale przełoży się to na mniejszą ilość fizycznego kruszcu w obiegu, co równa się ze wzrostem wartości każdego kawałka złota ;)

 3. Ceny złota powinny wzrosnąć. Wielu ludziom bardzo zależy na tym żeby złoto zdrożało.Np. w kopalniach- górnikom. Żeby mieli za co utrzymać rodzinę, posłać dzieci do szkoły, mieć na godziwy byt. Wielu ludziom nie zależy jednak na tym by złoto wzrosło np. FED. Po co ma wzrastać skoro można zaniżać cenę i kupować po śmiesznie niskiej cenie, gromadzić niezmierzone, niezliczone rezerwy złota.I być jednym z najbogatszych państw na świecie, którego gospodarka może kwitnąć w najlepsze.
  Przemysł jubilerski padnie, jeżeli kopalnie przestaną wydobywać złoty kruszec, wielu ludzi zostanie wyrzuconych na bruk.
  Najwięksi eksperci prognozowali np.:
  na koniec 2012 roku Deutsche Bank- 2000USD/uncja
  Peter Schiff – 3000USD/uncja na koniec 2012, 5000USD/uncja w 2015.

 4. Wzrost cen złota wcześniej czy później nastąpi, ponieważ FED nie jest w stanie zalać złotem całego świata. Nawet jeśli to zrobią stracą swoje złoto. Cały świat kupuje złoto i będzie je kupował do momentu w którym jego ceny osiągną wysoki poziom. Przykładem mogą być Indie.

  Jestem pewien że jeśli by chodziło o zwykłe przejęcie kopalni to ludzie kierujący FED em mają tyle pieniędzy że mogliby przejąć kontrolę nad jedną lub dwoma bez problemu w każdej chwili.

  Tu musi chodzić o coś więcej niż zwykła kontrola wydobycia złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.