Przejdź do treści

Amerykański Zakaz Handlu Złotem

Od poniedziałku nikomu nie wolno sprzedawać, ani nawet transferować złota do Iranu. To efekt kolejnych sankcji nałożonych na ten kraj przez Stany Zjednoczone, które za cel postawiły sobie „walkę o demokrację na świecie”. Złamanie zakazu może oznaczać wykluczenie z amerykańskiego rynku metali szlachetnych.

Zwolennicy zaostrzonych przepisów mają nadzieję, że w ten sposób uda się pozbawić Iran miliardów dolarów dochodu. Wcześniejsze sankcje zakładały zakaz międzynarodowych transakcji walutowych, więc Iran sprytnie sprzedawał swoją ropę i gaz za złoto. Następnie irańskie władze za pozyskany kruszec kupowały dolary lub euro, omijając amerykańskie przepisy.

Przeciwnicy obowiązujących sankcji uważają, że nowe zaostrzenia przyczynią się przede wszystkim do wzrostu inflacji i bezrobocia w Iranie, który i tak boryka się z trudną sytuacją gospodarczą. Nie mogąc handlować przy użyciu walut – w tym złota – zostaną praktycznie uzależnieni od wymiany barterowej.

Nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje mają bezpośredni związek z podejrzeniami, że Iran prowadzi program nuklearny i pracuje nad bronią masowego rażenia. Podobne historie słyszeliśmy już klika razy i zawsze kończyły się one amerykańską inwazją na tereny, gdzie znajduje się ropa. Przypadek?

4 komentarze do “Amerykański Zakaz Handlu Złotem”

  1. Amerykańska inwazja na tereny, gdzie znajduje się ropa. Czyżby USA chciało przejąć wydobycie ropy, stając się jednym z liderów wydobycia? USA chce uniemożliwić handel Iranowi pozbawiając go niemałych dochodów. Ale takie restrykcje nie mogą trwać długo – w końcu może UE złagodzi przepisy, bo skoro Iran wydobywa ropę i gaz, a świat codziennie potrzebuje takich produktów, ludzie tego potrzebują. Restrykcje nałożone na Iran być może niedługo przestaną istnieć. Amerykańskie inwazje być może mają związek z prowadzeniem przez Iran programu nuklearnego. USA może bać się Iranu chociaż jest to nie potwierdzone- Stany Zjednoczone mają jednak bardzo dużo wojska.Ale każdy pretekst jest dobry, by zająć tereny roponośne. Stany chcą się rozwijać poprzez troche „nieczyste” interesy. :)

  2. Oczywiście, że nie przypadek, nie tylko ropa, ale wprowadzenie zachodniego systemu finansowego. Świat Arabski może dostarczyć słabnącemu systemowi nowych dłużników. W Iraku Citigroup już otworzył swój bank. Wkrótce można spodziewać się inwazji na Iran.

  3. To żaden przypadek. Stany Zjednoczone uważają za demokrację tylko to, co im pasuje w danej chwili. Jeśli decyzje innych krajów nie są dla USA pomyślne to zaraz nakładali by embarga. To jest po prostu chore. Jest wielce prawdopodobne że chcą przejąć wydobycie ropy aby dyktować ceny oraz ratować zdezelowanego dolara. Armia USA otwarcie przyznała że wyposaża swoich pilotów w złote monety, a więc tak jakby dali sygnał ludziom że ich dolar jest nic nie wart. W Iraku też powiedzieli że jest program nuklearny, jak się puźniej okazało nic nie znaleźli, więc chodziło o ropę, tej jest tam wciąż dużo. Ja bym nawet powiedział ostrzej Stany Zjednoczone rozwijają się dzięki „brudnym interesom”, od wieków tak jest.

  4. Zeby to nie odbiło sie kiedys stanom czkawką, nie każdy długo wytrzyma nacisk, w koncu wybuchnie ta bomba ze zdwojoną siłą. Nie da sie zyc tylko nakazami, a Iran i tak zrobi swoje i zarobi w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.