Przejdź do treści

Amerykański Zakaz Handlu Złotem

Od poniedziałku nikomu nie wolno sprzedawać, ani nawet transferować złota do Iranu. To efekt kolejnych sankcji nałożonych na ten kraj przez Stany Zjednoczone, które za cel postawiły sobie „walkę o demokrację na świecie”. Złamanie zakazu może oznaczać wykluczenie z amerykańskiego rynku metali szlachetnych.

Zwolennicy zaostrzonych przepisów mają nadzieję, że w ten sposób uda się pozbawić Iran miliardów dolarów dochodu. Wcześniejsze sankcje zakładały zakaz międzynarodowych transakcji walutowych, więc Iran sprytnie sprzedawał swoją ropę i gaz za złoto. Następnie irańskie władze za pozyskany kruszec kupowały dolary lub euro, omijając amerykańskie przepisy.

Przeciwnicy obowiązujących sankcji uważają, że nowe zaostrzenia przyczynią się przede wszystkim do wzrostu inflacji i bezrobocia w Iranie, który i tak boryka się z trudną sytuacją gospodarczą. Nie mogąc handlować przy użyciu walut – w tym złota – zostaną praktycznie uzależnieni od wymiany barterowej.

Nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje mają bezpośredni związek z podejrzeniami, że Iran prowadzi program nuklearny i pracuje nad bronią masowego rażenia. Podobne historie słyszeliśmy już klika razy i zawsze kończyły się one amerykańską inwazją na tereny, gdzie znajduje się ropa. Przypadek?

Czytaj także:  70 Lat Po Bretton Woods...