Przejdź do treści

Anglicy Pomogli Nazistom Ukraść Złoto!

U progu II Wojny Światowej Bank Anglii pomógł nazistowskim Niemcom sprzedać zrabowane w Czechosłowacji złoto. Tak wynika z ujawnionych wczoraj historycznych dokumentów.

21 marca 1939 roku, sześć dni po tym, jak niemieckie wojska weszły na teren Czechosłowacji, wysoko postawieni urzędnicy banku zezwolili na gigantyczny transfer złota. Kruszec ukradziony Czechom wart był wtedy aż 6,5 miliona funtów!

Cały ten majątek, bez mrugnięcia okiem, przekazano prosto do niemieckiego Reichsbanku. Większość złotego łupu stopniowo przetransferowano następnie do banków centralnych Belgii i Holandii, reszta została sprzedana w Londynie. Nietrudno się domyślić, jakie działania sfinansowano dzięki tak ogromnej kwocie.

Incydent ujawniono w sekretnej historii banku napisanej jeszcze w 1950 roku i jeszcze do wczoraj – nigdy nie publikowanej. Jak mówi dokument, decyzja banku nie była pochwalana i została „bardzo niewłaściwie zrozumiana”. Zleceniodawcą kontrowersyjnego transferu był utworzony podczas konferencji w Hadze Bank Rozrachunków Międzynarodowych – do dziś mocno krytykowany za swoje działania w okresie wojny.

Do najostrzejszych krytyków ówczesnej decyzji należał premier Wielkiej Brytanii w latach 1916-1922, David Lloyd George. W przemówieniu przed parlamentem stwierdził nawet, że Niemcy mieli do tego złota takie samo prawo jak zwykły włamywacz.

Wczorajsza publikacja pokazała jednak wyraźnie, że między brytyjskimi władzami, a szefami narodowego banku dochodziło do spięć i zdanie rządu nie miało dla bankierów większego znaczenia. Podobnie jak dziś.

Czytaj także:  Gdzie Watykan Trzyma Swoje Złoto?