Przejdź do treści

CITI: Czy Historia Się Powtórzy?

Sytuacja, jaką obserwujemy dziś na rynku złota to powtórka z historii. Bardzo podobny spadek cen nastąpił w 1976 roku. A zaraz po nim notowania kruszcu wzrosły ośmiokrotnie!

Tom Fitzpatrick, czołowy analityk banku Citi, przypomina, o czym u progu korekty pisał wtedy dziennik „New York Times”:

„Dwa lata temu popyt na złoto osiągnął rekordowe poziomy i cena kruszcu wzrosła niemal sześciokrotnie. Jednak od tamtej pory spadła już niemal o połowę. Głosy płynące z Wall Street sugerują, że nadal będzie spadać, by w efekcie osiągnąć poziom o 40% niższy niż obecnie.

Sytuacja ta wiele mówi o wierze konsumentów w ożywienie światowej gospodarki. Spadająca inflacja, dobre dane makroekonomiczne, coraz lepsze wyniki na rynkach akcji, obligacji i nieruchomości – te czynniki wyeliminowały złoto.

Strach, który dominował przez ostatnie dwa lata w większości zniknął. Ta widoczna poprawa przeobraziła sny posiadaczy złota w koszmary.” Brzmi znajomo? Bez wątpienia. Ale co wydarzyło się później?

Korekta na złocie zakończyła się w sierpniu 1976 roku, a jej miejsce zajęła głęboka korekta na rynkach akcji (spadek o 27% w ciągu 18 miesięcy). W tym czasie cena złota wzrosła o blisko 78%, a w ciągu czterech lat notowania żółtego kruszcu wzrosły aż ośmiokrotnie – z blisko 100 do ponad 800 dolarów za uncję. Czy historia się powtórzy?

2 komentarze do “CITI: Czy Historia Się Powtórzy?”

  1. Mysle ze z akcjami, u nas i USA, bedzie wieksza korekta. Zaprzestanie drukowania pustych papierów w stanach, spowoduje spadki, a u nas zamieszanie z ofe równiez, spowoduje ze bedzie korekta. Ale beda to okazje do zakupów, a złoto moze juz 8-krotnie nie wzrosnie, ale z czasem napewno dobije do 3-3500 tys/ uncja.

  2. W Polsce przez manipulacje rządu, inwestujący na giełdzie stracą ok. 50%, natomiast manipulacje w USA doprowadzą do spadków około 70%. Ja osobiście w tej chwili nie wpłacę na giełdę żadnych pieniędzy, bo mogłoby narazić mnie to na bezmyślną stratę pieniędzy. Nie jestem milionerem żebym tracił zarobione pieniądze. W tej chwili raczej postawię na zdywersyfikowanie metali, co z 90% pewnością polepszy moją sytucję finansową. Bardziej wierzę w to że metale w przyszłości zapewnią mi godziwy byt niż giełda. Co do złota jeśli w przyszłości będzie spadać to będzie to dobry moment aby go dokupić po niższej cenie. Są również inne metale, które również można kupić. Nie każdego może stać żeby kupować duże ilości platyny lub palladu, ale pozostaje jeszcze srebro. Nie należy ignorować także miedzi, która jest w prawdzie metalem czysto przemysłowym, ale w przeszłości bito z niej duże ilości monet, które też z czasem będą nabierać wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.