Przejdź do treści

Czy Chiny Wprowadzą Standard Złota?

Media donoszą, że Pekin rozważa oparcie juana na złocie. Podjęcie takiej decyzji wpłynie nie tylko na gospodarkę Chin. Przede wszystkim – wywoła nową falę globalnego kryzysu. Okazuje się jednak, że są i tacy, którym złoty standard w Państwie Środka byłby bardzo na rękę…

Raporty dotyczące oparcia chińskiej waluty na złocie nie zostały oficjalnie potwierdzone, ale analitycy ostrzegają, że taki krok miałby na celu nie tyle wzmocnienie gospodarki, co demonstrację niezależności od dolara. Chiny są jednak taką potęgą, że – mimo konsekwencji – mogą pozwolić sobie na ostentacyjną rezygnację z dominującej na świecie amerykańskiej waluty.

Choć standard złota doskonale sprawdził się w historii, obecnie trudno, ot tak, wprowadzić go w życie. Zdaniem ekspertów, oddzielenie kursu juana od dolara osłabi nie tylko amerykańską walutę, ale i wszystkie pozostałe. W tym chińską.

Tymczasem są i tacy, którzy na samą myśl o tym pomyśle zacierają ręce. Na wprowadzeniu standardu złota w Chinach mogłaby zyskać przede wszystkim Rosja, ponieważ wsparcie juana złotem doskonale wpłynęłoby na wymianę handlową między krajami. Niestety – to także niesie ze sobą negatywne konsekwencje. W przypadku osłabienia swojej gospodarki, Chiny zmniejszyłyby zakupy ropy naftowej, metali i nawozów.

Choć wydaje się, że informacja o uzależnieniu chińskiej waluty od żółtego kruszcu jest prawdopodobnie jedynie pokazem siły, to bez wątpienia świat dał się nabrać na tę sztuczkę. Wszystkie oczy są teraz zwrócone ku Chinom, które nareszcie poczuły, że mogą mieć Zachód w garści.

5 komentarzy do “Czy Chiny Wprowadzą Standard Złota?”

 1. Podejrzewam ze euro długo sie nie utrzyma, w koncu padnie, wtedy bedzie trzeba utworzyc nowa walute, a ta moze byc juz oparta na calym swiecie na parytecie złota. Nikt nie zaryzykuje juz nowej waluty bez pokrycia. Standard złota w Chinach to upowszechnienie waluty. Akceptacja Yuana wzrosłaby błyskawicznie do nienotowanych poziomów. Yuan natychmiast stałby się najbardziej pożądaną walutą nie mającą konkurencji, walutą opartą na czymś materialnym. Walutą, której nie możnaby dodrukować.
  Znaczny wzrost Yuana, co spowodowałoby wiekszy krach niz w 2008r.
  Ale sa i dobre strony dla chin, wzrost inwestycji w przemysł, ograniczenie inflacji.
  Dlatego uwazam ze chiny spowodowały ostatni spadek złota, aby po cichu go dokupic, a wtedy wprowadzic swoje zamiary.

  1. Trudno mi uwierzyć zeby Chiny mogły spowodować spadek cen złota. No a już na pewno nie na taka skalę. I wcale nie kupują po cichu tylko ostro wykupują większość złota ze światowych mennic. Ja myślę, że oni po prostu skorzystali z amerykańskiej manipulacji i teraz pokażą Stanom środkowy palec. Za wszelką cenę, bo długo o tym marzyli.

 2. Chiny juz od dawna trzymaja USA na kroplówce :), wystarczy wiekszy ruch sprzedazy obligacji i stany puszczaja powietrze. Chiny moga wiec sobie pozwalac na wiecej, a stany musza siedziec cicho.

 3. Chiny nabywają złoto od 2000 r. w coraz większych ilościach, na pewno nie robią tego bez celu, standard złota w tym kraju wydaje się być całkiem realny, aby zwiększyć dominację juana na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.