Przejdź do treści

Czy Chiny Wprowadzą Standard Złota?

Media donoszą, że Pekin rozważa oparcie juana na złocie. Podjęcie takiej decyzji wpłynie nie tylko na gospodarkę Chin. Przede wszystkim – wywoła nową falę globalnego kryzysu. Okazuje się jednak, że są i tacy, którym złoty standard w Państwie Środka byłby bardzo na rękę…

Raporty dotyczące oparcia chińskiej waluty na złocie nie zostały oficjalnie potwierdzone, ale analitycy ostrzegają, że taki krok miałby na celu nie tyle wzmocnienie gospodarki, co demonstrację niezależności od dolara. Chiny są jednak taką potęgą, że – mimo konsekwencji – mogą pozwolić sobie na ostentacyjną rezygnację z dominującej na świecie amerykańskiej waluty.

Choć standard złota doskonale sprawdził się w historii, obecnie trudno, ot tak, wprowadzić go w życie. Zdaniem ekspertów, oddzielenie kursu juana od dolara osłabi nie tylko amerykańską walutę, ale i wszystkie pozostałe. W tym chińską.

Tymczasem są i tacy, którzy na samą myśl o tym pomyśle zacierają ręce. Na wprowadzeniu standardu złota w Chinach mogłaby zyskać przede wszystkim Rosja, ponieważ wsparcie juana złotem doskonale wpłynęłoby na wymianę handlową między krajami. Niestety – to także niesie ze sobą negatywne konsekwencje. W przypadku osłabienia swojej gospodarki, Chiny zmniejszyłyby zakupy ropy naftowej, metali i nawozów.

Choć wydaje się, że informacja o uzależnieniu chińskiej waluty od żółtego kruszcu jest prawdopodobnie jedynie pokazem siły, to bez wątpienia świat dał się nabrać na tę sztuczkę. Wszystkie oczy są teraz zwrócone ku Chinom, które nareszcie poczuły, że mogą mieć Zachód w garści.

Czytaj także:  Frankfurt: Niemiecki Fort Knox