Przejdź do treści

WGC: Dolar Traci Strategiczne Znaczenie

W ciągu ostatnich 12 lat, oficjalne rezerwy krajów rozwijających się powiększyły się aż sześciokrotnie. Ich wartość wzrosła w tym czasie z 2 do aż 12 trylionów dolarów.

Absolutna większość tych rezerw przypada na główne waluty świata. Prym wiedzie tu oczywiście amerykański dolar, a tuż za nim plasuje się euro. Jeśli jednak przyjrzymy się danym od początku obecnego stulecia, bez trudu zauważymy ciekawą tendencję.

W ciągu ostatnich 12 lat udział amerykańskiej waluty w światowych rezerwach walutowych spadł z 62 do 53%. Znaczenie euro wzrosło pod tym względem z 16 do 21%, a pozostałe waluty – w tym ta jedyna prawdziwa, czyli złoto – zwiększyły swój udział z 22 do 26%. Szacunki World Gold Council oparte na rynkowych tendencjach mówią, że w najbliższych latach udział „innych” walut w globalnych rezerwach powinien wzrosnąć aż do 35%. A wraz z nim należy się spodziewać znaczącego wzrostu popytu na złoto.

3 komentarze do “WGC: Dolar Traci Strategiczne Znaczenie”

  1. Bo co dzis znaczy dolar? To tylko zapis w komputerze, czyli naprawde napompowane powietrze, cos czego oficjalnie nie ma. Złoto mozna dotknąc, trzymac w sejfie lub w domu, mole go nie zjedza, ani wirus komputerowy.

  2. Moim zdaniem dolar USD jest dziś niczym, papier który jest przeznaczony na jego druk jest droższy niż te środek płatniczy. Czyli wniosek jest tylko jeden jest to zmarnowany papier, który można by wykożystać o wiele lepiej.

  3. Dopóki transakcje sprzedaży/kupna ropy naftowa i innych surowców rozliczane są w dolarach, tak długo dolar będzie główna walutą rezerwową. Zagrożeniem może być tylko złoty juan w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.