Przejdź do treści

Kosmiczna Gorączka Złota

Zasoby złota na Ziemi są ograniczone. Kruszec znajdujący się w jądrze naszej planety, przy dzisiejszej technologii, jest poza naszym zasięgiem. Co innego kosmos!

Plany pozyskiwania złota z mijających Ziemię asteroid nabierają realnych kształtów. Podbój kosmosu zbliża się szybciej, niż wielu z nas zdaje sobie sprawę. Najlepiej świadczyć może o tym nowa usługa światowego lidera płatności internetowych. Pay Pal ogłosił właśnie rychłe uruchomienie systemu Pay Pal Galactic. W końcu kosmicznym górnikom trzeba będzie jakoś zapłacić.

Jak ma wyglądać nowy sposób pozyskiwania kruszców? Statki kosmiczne namierzałyby nadlatujące asteroidy i zdalnie badały ich zawartość. Jeśli kosmiczne bryły w swojej strukturze zawierałyby cenne metale, statki „łapałyby” je i sprowadzały na orbitę Księżyca. Tam nastąpiłoby pozyskanie kruszców.

Z niedawnego raportu Keck Institute for Space Studies (KISS) wynika, że technologia niezbędna do takich poszukiwań będzie w pełni dostępna już do 2025 roku. Koszt pierwszej misji szacuje się na 2,6 miliarda dolarów. Z kolei przedstawiciele Planetary Resources – spółki, która zamierza eksplorować kosmiczne złoża – podają, że „stacje benzynowe” dla górniczych statków kosmicznych powstaną jeszcze wcześniej, bo nawet w ciągu 7-8 lat.

Pozostaje zatem jedno pytanie – ile (przy kosmicznych kosztach wydobycia) wkrótce kosztować będzie złoto?

6 komentarzy do “Kosmiczna Gorączka Złota”

  1. To jednak teoria rodem z filmów science-ficion, ponieważ oprócz technologi wychodzi jeszcze szereg pobocznych czynników. Wszystko zależy również od samych asteroid i i zawartości cennych surowców w nich. Załóżmy, że w takiej asteroidzie będzie więcej złota niż obecnie przetworzone przez człowieka, wtedy ceny spadną. Z kolej jeśli będą to zasoby na miarę rocznej produkcji, to wtedy przy tak zaawansowanym i drogim wydobyciu cena złota wzrośnie znacząco. Na tym będzie zależało przede wszystkim szefom korporacji, którzy zajmą się takim czymś. Ta więc ma to swoje plusy i minusy, ale takie plany to daleka przyszłość.

  2. „Pozostaje zatem jedno pytanie – ile (przy kosmicznych kosztach wydobycia) wkrótce kosztować będzie złoto?”

    obawiam się, że odpowiedź na to pytanie poznamy nieprędko. ..
    na razie pozostaje nam 'skupić się na tym co ziemskie’ ;)

  3. Sprowadzenie kilograma ładunku z asteroidy kosztować będzie dziesiątki milionów dolarów, a za taką cenę można by sobie kupić obecnie tonę złota ziemskiego, czyli nie będzie to opłacalne ani teraz ani w przyszłości, więc nie będziemy mieli klamek ze złota raczej niestety…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.