Przejdź do treści

Kosmiczna Gorączka Złota

Zasoby złota na Ziemi są ograniczone. Kruszec znajdujący się w jądrze naszej planety, przy dzisiejszej technologii, jest poza naszym zasięgiem. Co innego kosmos!

Plany pozyskiwania złota z mijających Ziemię asteroid nabierają realnych kształtów. Podbój kosmosu zbliża się szybciej, niż wielu z nas zdaje sobie sprawę. Najlepiej świadczyć może o tym nowa usługa światowego lidera płatności internetowych. Pay Pal ogłosił właśnie rychłe uruchomienie systemu Pay Pal Galactic. W końcu kosmicznym górnikom trzeba będzie jakoś zapłacić.

Jak ma wyglądać nowy sposób pozyskiwania kruszców? Statki kosmiczne namierzałyby nadlatujące asteroidy i zdalnie badały ich zawartość. Jeśli kosmiczne bryły w swojej strukturze zawierałyby cenne metale, statki „łapałyby” je i sprowadzały na orbitę Księżyca. Tam nastąpiłoby pozyskanie kruszców.

Z niedawnego raportu Keck Institute for Space Studies (KISS) wynika, że technologia niezbędna do takich poszukiwań będzie w pełni dostępna już do 2025 roku. Koszt pierwszej misji szacuje się na 2,6 miliarda dolarów. Z kolei przedstawiciele Planetary Resources – spółki, która zamierza eksplorować kosmiczne złoża – podają, że „stacje benzynowe” dla górniczych statków kosmicznych powstaną jeszcze wcześniej, bo nawet w ciągu 7-8 lat.

Pozostaje zatem jedno pytanie – ile (przy kosmicznych kosztach wydobycia) wkrótce kosztować będzie złoto?

Czytaj także:  Księżyc Steruje... Cenami Złota?