Przejdź do treści

Kto Najchętniej Kupuje Srebro?

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, srebro ma niezliczone zastosowania. Przewodzi ciepło i prąd lepiej niż jakikolwiek inny metal. Jest drugim po złocie metalem pod względem doskonałych właściwości plastycznych. Już od czasów starożytnych ceniono je zarówno jako metal szlachetny, jak i surowiec do produkcji biżuterii, przedmiotów użytkowych, monet i medali. W ostatnich dekadach do tych zastosowań dołączyła elektronika i nowoczesna medycyna.

Przyjrzyjmy się zatem jak dziś wygląda światowy rynek srebra, jak zmienił się w ostatnich latach i co to oznacza dla inwestorów.

Popyt przemysłowy

44,4% globalnego popytu w 2012 roku
2000: 368,8 mln uncji
2012: 465,9 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu w 2012 roku: 1,56% (wzrost wydobycia wyniósł w tym czasie 2,57%).

Popyt jubilerski

17,7% globalnego popytu w 2012 roku
2000: 176,4 mln uncji
2012: 185,6 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu: 0,43%

Popyt inwestycyjny (sztabki i fundusze)

15,3% globalnego popytu w 2012 roku
2005: 63,1 mln uncji
2012: 160 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu: 14,22%

Popyt na monety i medale

8,8% globalnego popytu w 2012 roku
2001: 30,5 mln uncji
2012: 92,7 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu: 10,63%

Popyt fotograficzny

5,5% globalnego popytu w 2012 roku (aż 29% w 2000 roku)
2000: 225,7 mln uncji
2012: 57,8 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu: -10,73%

Popyt na srebro użytkowe

4,3% globalnego popytu w 2012 roku
2001: 106,1 mln uncji
2012: 44,9 mln uncji
Roczny wskaźnik wzrostu: -7,52%

Zmniejszenie popytu na srebro ze strony przemysłu oraz branży jubilerskiej wynika między innymi z długofalowego wzrostu cen kruszcu w omawianym okresie. Duży spadek popytu ze strony branży fotograficznej nie ma natomiast związku z notowaniami, a jedynie z przejściem na technologię cyfrową.

Jednocześnie obserwujemy bardzo wyraźny wzrost popytu na srebrne monety, medale i sztabki. Biorąc pod uwagę, że ostatni spadek notowań srebra prawdopodobnie wzmocni popyt ze strony przemysłu, można zakładać, że wzmożone zainteresowanie białym metalem wkrótce pociągnie za sobą wzrost jego cen.

 

6 komentarzy do “Kto Najchętniej Kupuje Srebro?”

 1. wczesniej nikt nie chcial monet XXXlat prl nawet za 2zł, a dzis srednio po 40zl chodza, szkoda ze nie dokupiłam, a mam malo niestety, zostało mi pare łyzek i widelcy srebrnych z czasów pradziadka. Kto przetrzymał rozne rzeczy ze srebra, ktore byly o malej wartosci, teraz troche na nich zarobi.

 2. Srebro zużywane jest w ponad 10 000 dziedzin. Srebro jest wbudowane w każdy samochód, każdy telefon i nie jest przy tym poddawane recyklingowi. Jest zużywane w akumulatorach, w lutowaniu, katalizatorach, komputerach, nowoczesnej broni.
  Bardzo dużo srebra jest zużywane w przemyśle.
  Tak naprawdę światowe rezerwy srebra nie istnieją! Częśc posiadają inwestorzy, ale i tak większość idzie na przemysł.
  Jeden z największych inwestorów tego świata, jeden z najbogatszych tej Ziemi Warren Buffett zachęca do inwestycji w srebro, wierzy, że ten jeden z niedowartościowanych metali zwiększy swoją wartość. Warren Buffett przewidywał też, że jeżeli zainwestuje się w akcje podanej przez niego spółki to za parę lat będzie można uzyskać z nich spore zyski. I tak się stało. Więc W. Buffett jest genialnym inwestorem, o czym zapewne świadczy jego majątek szacowany na ok. 60 mld USD, (3 najbogatszy człowiek na świecie, po Billu Gatesie i Carlosie Slim Helu).
  Moim zdaniem warto inwestować w srebro, ponieważ jest go coraz mniej i większość nie jest później poddawana recyklingowi.

 3. Nie bardzo rozumiem podział, gdzie w jeden z grup są sztabki i fundusze w innej monety i medale. Chyba sztabkom i monetom bliżej do siebie. I co to są fundusze, jakieś derywaty, co to ma wspólnego ze srebrem czyli metalem?

  1. monety i medale mają chyba bardziej charakter kolekcjonerski. Sztabki i fundusze (ETF) to czysta inwestycja. Te fundusze to takie trochę certyfikaty potwierdzające, że ma się srebro, ale kiedy trzeba je zrealizować wchodzi fizyczny kruszec.

 4. Podobnie jak złoto, srebro od czasów starożytnych pełniło rolę pieniądza. Do niedawna USA sprzedawało swoje monety wycofane z obiegu, w wyniku zniesienia standardu srebra. Najpierw zniesiono standard złota a następnie standard srebra.

  W chwili obecnej USA wyprzedały swoje zapasy taniego srebra. 60% wydobycia srebra jest pochłaniane przez przemysł a tylko 40% trafia do inwestorów. Pomimo tego że niektórzy uważają srebro tylko za metal przemysłowy, to jednak standard srebra był i sprawdzał się.

  Metal ten jest nazywany „złotem dla biedaków”, jest mocno niedowartościowany od wielu lat. Okres ten jednak niedługo ulegnie zmianie.

  Komu przeszkadzał ? Tej samej instytucji która powstała nielegalnie i w tajemnicy na wyspie Jekyll Island ? Instytucją tą jest FED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.