Przejdź do treści

Tony Ziemi, Gramy Złota

Aż trudno uwierzyć, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby wydobyć odrobinę szlachetnego kruszcu. Nic dziwnego, że po niedawnym spadku cen złota właściciele światowych kopalń skarżą się, że jego wydobycie przestaje się opłacać. Wystarczy spojrzeć na przykład spółki Barrick Gold.

Z opublikowanych niedawno danych za pierwszy kwartał 2013 roku wynika, że aby pozyskać uncję złota, trzeba przekopać się średnio przez 24 tony skalnych pokładów. Wśród należących do Barrick stanowisk absolutnym rekordzistą pod tym względem jest odkrywkowa kopalnia złota Bald Mountain w Stanach Zjednoczonych. Aby wyprodukować jedną uncję złota, górnicy musieli przekopać się tam przez ponad 91 ton ziemi. Koszt wydobycia w Bald Mountain wynosi 834 dolary za uncję żółtego kruszcu.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

Stosunkowo najłatwiej było wydobyć złoto w kopalni Turquise Ridge w Nevadzie, gdzie uncja złota przypada na 2,2 tony skał. Proces wydobycia polega tam na wycinaniu pokładów skalnych i poddawaniu ich obróbce ciśnieniowej. Złoto odzyskuje się dzięki technologii umożliwiającej jego upłynnienie. Koszt produkcji każdej uncji wyniósł tam w zeszłym roku 545 dolary.

5 komentarzy do “Tony Ziemi, Gramy Złota”

  1. Aby wydobyć złoto potrzeba naprawdę ciężkiej pracy i środków, w przeciwieństwie do dolara do którego wytworzenia potrzeba papieru i trochę farby. Dziś to nawet wystarczy wpisać liczby do komputera…

  2. Z pewnością wydobywanie złota to ciężka i niebezpieczna praca, która pochłania bardzo dużo zasobów. Produkcja małowartościowych pieniędzy jest bardzo tania i opłacalna dla poszczególnych rządów, gdyż pieniądz jest tak skonstruowany że działa zawsze na korzyść rządu. Inflacja jest rodzajem podatku tylko tyle że ukrytego, działa nakorzyść rządu. Rząd manipuluje papierowym pieniądzem za pomocą stóp procentowych, to też działa na jego korzyść. Poza tym w dzisiejszych czasach rząd nawet nie musi drukować pieniędzy, wystarczy że dopisze kilka zer do istniejącej gotówki, i gotowe. Tylko między złotem a pieniądzem jest bardzo duża różnica, złoto jest zabezpieczeniem a pieniądz to pusta obietnica rządu, niewiele warta. Kwestia umowna między rządem a społeczeństwem.

  3. Niestety ludzie wydobywający złoto pracuja jak woły za miske zupy, gdyby wydobywane bylo w polsce, koszty nie zwrociłyby sie nigdy, zaraz byly by barbórki a moze Krzysztofki, od patrona gorników, 13, 16-nastki, i deputaty w złocie:) Mysle ze łatwiej odzyskac złoto ze złomowanych komputerów, niz z ziemi.

  4. Czytałem, że KGHM interesują polskie kopalnie złota, które są już zamknięte.Przy czym z tony będzie można uzyskać od 1-5gram i do tego miało być to opłacalne.Co z tego wyszło nie wiem, ale KGHM raczej się wycofało!Teraz wydobycie jest bardzo trudne, przy czym trzeba coraz głębiej kopać, co staje się mniej opłacalne.Niemniej jednak gorączka złota trwa!

  5. Niestety, ale tak już jest, że złoto w ziemi, czy w wodach się kiedyś skończy, a kopalnie przestaną działać. Oczywiście ten proces postępuje powoli, ale tak może się stać. Więc wartość tego kruszcu, jak i innych szlachetnych metali, może wzrosnąć, a pieniądz straci na wartości. Zgadzam się z Bożeną, że taniej będzie odzyskać złoto z elektroniki, czy z biżuterii, niż je wydobywać. Metal ten i tak będzie zawsze królował, bez względu na jego cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.