Przejdź do treści

Tony Ziemi, Gramy Złota

Aż trudno uwierzyć, jak wiele pracy trzeba włożyć, aby wydobyć odrobinę szlachetnego kruszcu. Nic dziwnego, że po niedawnym spadku cen złota właściciele światowych kopalń skarżą się, że jego wydobycie przestaje się opłacać. Wystarczy spojrzeć na przykład spółki Barrick Gold.

Z opublikowanych niedawno danych za pierwszy kwartał 2013 roku wynika, że aby pozyskać uncję złota, trzeba przekopać się średnio przez 24 tony skalnych pokładów. Wśród należących do Barrick stanowisk absolutnym rekordzistą pod tym względem jest odkrywkowa kopalnia złota Bald Mountain w Stanach Zjednoczonych. Aby wyprodukować jedną uncję złota, górnicy musieli przekopać się tam przez ponad 91 ton ziemi. Koszt wydobycia w Bald Mountain wynosi 834 dolary za uncję żółtego kruszcu.

Czytaj także: Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

Stosunkowo najłatwiej było wydobyć złoto w kopalni Turquise Ridge w Nevadzie, gdzie uncja złota przypada na 2,2 tony skał. Proces wydobycia polega tam na wycinaniu pokładów skalnych i poddawaniu ich obróbce ciśnieniowej. Złoto odzyskuje się dzięki technologii umożliwiającej jego upłynnienie. Koszt produkcji każdej uncji wyniósł tam w zeszłym roku 545 dolary.

Czytaj także:  Q2 2013: Raport World Gold Council