Przejdź do treści

Dlaczego Większość Ludzi Nigdy Nie Będzie Bogata?

Większość ludzi nigdy nie będzie bogata. Niezależnie od tego, jak wysoki mają iloraz inteligencji, jak ciężko pracują, czy jak dużo zarabiają. Wielu z nas zawsze będzie borykać się z kłopotami finansowymi i nigdy nie osiągnie statusu materialnego, o jakim marzy.

Kiedy zrozumiesz, dlaczego innym się to nie udaje, będziesz wiedział, jak Ty powinieneś kierować swoim życiem, żeby zbić majątek. Na początek obalmy kilka mitów. Wbrew powszechnej opinii, ani wysoka pensja, ani wyższe wykształcenie nie są gwarancją bogactwa!

Znasz amerykańskie powiedzenie: Money make Money? To też nieprawda. Wcale nie musisz mieć pieniędzy, żeby zarabiać pieniądze. Możesz odmienić swoje życie i stać się bogaty, nawet jeśli nie dysponujesz dużym kapitałem.

Jak to zrobić? Wystarczy uczyć się na błędach, jakie najczęściej popełniają inni. Oto kilka z nich:

1. WIĘKSZOŚĆ LUDZI OSZCZĘDZA PIENIĄDZE

Większość ludzi wierzy, że aby zostać bogatym, trzeba żyć skromnie i nieustannie oszczędzać pieniądze. Niestety, ten plan – choć w teorii dobry – ma wiele mankamentów.

Po pierwsze – pieniądze nieustannie tracą na wartości. Zwróć uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu za tę samą kwotę mogliśmy kupić znacznie więcej! Dziś, kiedy na świecie drukuje się coraz więcej pieniędzy, ich wartość nieustająco spada, a Ty – oszczędzając pieniądze, w rzeczywistości je tracisz.

Po drugie – odsetki od zaoszczędzonych na lokacie pieniędzy są wysoko opodatkowane. W Polsce zysk uzyskany z lokaty obciążany jest tzw. podatkiem Belki w wysokości 19%. Odsetki, jakie bank przelewa klientowi na konto, najpierw są więc automatycznie pomniejszane o prawie jedną piątą!

2. WIĘKSZOŚĆ LUDZI ŻYJE PONIŻEJ SWOICH MOŻLIWOŚCI FINANSOWYCH

Wielu ludzi żyje poniżej poziomu, na którym tak naprawdę mogliby żyć. Staramy się analizować nasze wydatki i na wszelki wypadek wydajemy mniej, niż zarabiamy. Tymczasem bogaci ludzie nie starają się żyć poniżej własnych możliwości finansowych. Wręcz przeciwnie! Starają się te możliwości poszerzać! Milionerzy nieustannie szukają nowych rozwiązań i inwestycji, które pozwolą im się łatwo wzbogacić. Dzięki temu stają się coraz bogatsi, podczas gdy ci, którzy nieustannie żyją poniżej własnych możliwości finansowych, na zawsze pozostają biedni.

Czytaj także:  Fed zadecydował — gwałtowna reakcja rynku złota

3. WIĘKSZOŚĆ LUDZI INWESTUJE, ŻEBY NIE STRACIĆ

To prawdopodobnie główny powód, przez który większość ludzi nigdy nie będzie w stanie się wzbogacić. Pamiętaj, że to nie wysokość Twojej pensji decyduje o tym, czy staniesz się bogaty. To inwestycje, których dokonujesz. Większość ludzi, inwestując pieniądze, zamiast starać się zyskać, skupia się na tym, żeby nie stracić. Dlatego nigdy nie udaje im się osiągnąć satysfakcjonujących zysków.

4. WIĘKSZOŚĆ LUDZI MARNUJE SWÓJ MAJĄTEK

Mimo, że wielu ludzi decyduje się na inwestycje o niskim progu ryzyka, bo boją się utraty pieniędzy, w rzeczywistości często marnują swój kapitał, inwestując w różnego rodzaju zobowiązania, zamiast w aktywa. Większość z nas na kredyt kupuje ekskluzywne samochody, piękne domy i inne drogie przedmioty, które nieustannie generują kolejne wydatki. Z kolei bogaci ludzie, zamiast tracić pieniądze na pasywa, kupują aktywa, które przynoszą im regularne zyski. W ten prosty sposób powiększają swoje dochody, nie debet.

5. WIĘKSZOŚĆ LUDZI TO FINANSOWI ANALFABECI

Wielu ludzi boi się inwestować i nie potrafi mądrze zarządzać zgromadzonym kapitałem, ponieważ brakuje im odpowiedniej wiedzy z zakresu finansów. Naiwnie szukają łatwych i szybkich możliwości wzbogacenia się i próbują szczęścia w grach losowych, a za złą sytuację finansową obwiniają rządzących. Mimo że poświęcili długie lata na swoją edukację, nadal nie wiedzą, jak należy zarządzać majątkiem, aby wreszcie zmienić swój dotychczasowy status materialny.