Przejdź do treści

Gdzie Szukać Złota Reichsbanku?

Grabienie podbitych terenów i skazanych na zagładę Żydów pozwoliło Hitlerowi zgromadzić niewyobrażalną wprost ilość bogactw. Współczesna wartość złota i walut, jakie pod koniec wojny przechowywano w berlińskim Reichsbanku, sięgałaby blisko 7 mld dolarów! I choć znaczną część złota odnaleziono już w roku 1945, do dziś pozostaje tajemnicą, gdzie znajduje się reszta wielkiego skarbu Trzeciej Rzeszy.

Nie ulega wątpliwości, co było priorytetem dla przygotowującego się do wojny Hitlera. Oczywiście – pieniądze. Pierwszymi jego ofiarami stali się niemieccy Żydzi. Jeszcze przed wybuchem wojny, na mocy uchwalonych w roku 1935 ustaw norymberskich, skonfiskowano ich dobra, nieruchomości i majątki.

Kolejnym istotnym krokiem ku powiększeniu własnych rezerw złota było zlikwidowanie Austriackiego Banku Narodowego. Po aneksji Austrii jego aktywa w postaci 78 ton złota trafiły do Reichsbanku!

Tego typu praktykę zastosowano także wobec innych podbitych państw. Z rezerw złota i walut ograbiono między innymi Czechosłowację, Nowe Miasto Gdańsk, Norwegię, Holandię, Belgię, Grecję, Jugosławię, Albanię, czy wreszcie Włochy. I choć niektóre kraje, jak Belgia czy Czechosłowacja, próbowały ukryć swoje rezerwy przed nazistami, udało się to jedynie Polsce.

Trzecia Rzesza dopuściła się więc rabunku na niespotykaną dotychczas skalę, z czasem poszerzając go dodatkowo o nowe zbrodnicze źródło dochodu – Holocaust. Regułą stało się przetapianie złotej biżuterii, zębów, czy wreszcie obrączek zamordowanych Żydów.

W lutym 1945 roku, kiedy to Berlin zbombardowało blisko tysiąc alianckich samolotów, priorytetem Hitlera stała się obrona zgromadzonego złota. Idąc za radą ówczesnego dyrektora Reichsbanku, wydał więc rozkaz przewiezienia skarbu w bezpieczne miejsce. Blisko 250 ton złota, a także brylanty, worki z pieniędzmi i wreszcie dzieła sławnych malarzy ukryto w opuszczonej kopali w Turyngii.

Szybko okazało się jednak, że kryjówka nie była tak dobra, jak oczekiwali tego naziści. Już dwa miesiące później, za sprawą szczęśliwego zbiegu okoliczności, odkryli ją bowiem żołnierze amerykańcy. Historię o kopalni pełnej złota zdradziła im francuska robotnica przymusowa, którą podwieźli do szpitala.

Wiadomość o tym sukcesie rozwścieczyła Hitlera. Natychmiast nakazał ewakuowanie pozostałych w Reichsbanku precjozów. Pociągi o kryptonimach Orzeł i Kawka wyruszyły z Berlina na początku kwietnia, wywożąc 9 ton złota i depozyty o ówczesnej wartości 200 mln dolarów, a ślad po nich zaginął.

Wciąż nie wiemy, dokąd przetransportowano skarb Trzeciej Rzeszy. Po wojnie Amerykanom i Brytyjczykom podobno udało się natrafić na kilkanaście kryjówek, ale reszta złota nadal pozostaje nieodnaleziona.

Gdzie go szukać? Na szwajcarskich kontach? A może w opuszczonych kopalniach? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie oczywiście nadal nie ma. Wiele osób jako ewentualne miejsce ukrycia skarbu wskazuje jednak Dolny Śląsk, a dokładniej podziemia nieczynnej już kopalni Miechowice w Bytomiu.

źródło: Newsweek

Tagi:

5 komentarzy do “Gdzie Szukać Złota Reichsbanku?”

  1. Podziemia nieczynnej już kopalni Miechowice w Bytomiu to fałszywy trop poszukiwań skarbów ukrytych przez wodza III Rzeszy Hitlera. On był cwanym manipulatorem , skrzętnie i rozważnie manipulującym jakimikolwiek zdobytymi środkami. Bo czyżby było inaczej to doszedłby do tego co osiągnął? Twierdzono, ze był chory psychicznie. Jak to mozliwe, zeby osoba o zaburzeniach lepiej dysponowała pieniędzmi niż super wylształcony Polski Rząd , który jedyne co robi rozporządzając Polską to powiększa dziurę budżetową ? To prawda. Mordował ludzi tworząc obozy i ucząć ludzi na swój wzór czyli bezwzględności. Jednak czy zysk materialny był jedynym powodem zachowania takiego a nie innego Hitlera? Powiadają, ze nienawidził żydów bo sam był również w częśći pochodzenia Żydowskiego. Ale czy to prawda? Czy naprawdę wiemy co kierowało Adolfem Hitlerem? Czy chciał być równie sławny jak Hannibal i stworzyć z Niemiec nowe Imperium Rzymskie? Jedne jest pewne do końca nie wiemy co się stało ze zgromadzonym przez niego skarbami. W legendach indyjskich były zaginione miasta , gdzie ukryte były skarby czyżby Hitler gdzieś w podziemiach świata stworzył całe takie miasto a to co robił te mordowanie ludzi, obozy to całe zamieszanie wokół III Rzeszy było tylko przykrywką by odwrócić uwagę od tego co naprawdę stworzył? Swoje podziemne królestwo. Oceńcie sami bo być może to prawda.

  2. Hitler nie był chory psychicznie ,tak jak Breivik nie był chory,jak terroryści nie są chorzy…Chory to chory – cierpiący nie mający wpływu na chorobę,czasem nie odpowiadający za swoje czyny,inaczej widzi czasem rzeczywistość,przejawia inne myślenie choć nie traci na intelekcie bo choroba psychiczna nie ujmuje intelektu.Natomiast tego rodzaju zbrodniarze – to przebiegli analitycy,działają konsekwentnie i logicznie,sa w pełni świadomi swoich czynów i działań które mają im podporządkować ludzi,miejsca,dać wpływ na czasy i pory.Napędem była dla niego religia nacjonalizmu – tak,bo nacjonalizm jest kultem o charakterze religijnym,w mniejszym stopniu politycznym,dobrze opisał to psychiatra Carl Gustaw Jung.Ów nacjonalizm o jakimś zaskakująco pogańskim charakterze,jak na tak światły naród Europy,czerpał siłę z pierwotnych zródeł mistycyzmu i okultyzmu – założeniem Hitlera i elit jego reżimu było po opanowaniu Europy przywrócić na tych terenach pradawne germańskie i nordyckie wierzenia w których miał swą siłę,jednak ochydna swastyka to nie symbol nordycki ale jeden z najstarszych symboli rytualnych – siła odradzająca się w słońcu,symbol szczęścia i pomyślności.Do naszych czasów przetrwało wiele tego typu symboli mistycznych o rodowodzie pogańskim,trudno dziwić się w tej materii Hitlerowi,skoro tyle lat po nim zainteresowanie i fascynacja takimi sprawami ma się dobrze,całkiem dobrze,także nacjonalizmem,widać to na ulicach,w autobusach,szkołach,zakładach pracy…a poziom świadomości społecznej jest…marginalny w tym zakresie – MIMO DOSTĘPNOŚCI BIBLIOTEK,SPECJALISTYCZNEJ PRASY,INTERNETU!!!miał obsesję na punkcie narodu Izraelskiego – ale ostatnio Polacy też mają…za wszystko winny kto?Żyd.Ja to nawet na placach zabaw słyszę – a dzieci w domu,od niedouczonych rodziców.Polacy mają paniczny strach przed Żydami i nieuzasadnioną nienawiść.Jak do wszystkiego co inne.A jest naród Żydowski jednym z najświatlejszych narodów świata i najstarszym jaki chodzi po ziemi,narodem przedsiębiorców,naukowców,literatów,artystów,ludzi kultury,sztuki,filmu,biznesu – to się ludziom nie podoba.To był strasznie zamożny naród.Dlatego rzeki złota płynęły od zamordowanych i okradanych Żydów wprost do rąk nazistów.Miał swoją wizję świata – nie tolerował prawdy,prawa do życia,nie miał szacunku do człowieka.Niszczył każdy przejaw inności,odmienności.

  3. witam szukam złota w malych strumieniach w okolicy szczytnej na dolnymśląsku,moje pytanie czy ktos slyszał ze na tym terenie jest złoto

  4. Witam poszukiwaczy drobin złotego pyłu moze są chętni na wyprawę z pluczkami miskami nad strumyki chętnie się dołączę.
    574753340

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.