Przejdź do treści

KGHM: Spada Produkcja Srebra!

Największy producent srebra na świecie, polski koncern KGHM, opublikował raport za pierwsze półrocze. Wynika z niego, że produkcja białego kruszcu spadła aż o 17% – z 653 ton w pierwszej połowie 2012 roku do 544 ton w tym roku!

W ubiegłym roku produkcja KGHM wyniosła 41 milionów uncji srebra. Jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, w tym roku może wynieść zaledwie 34-35 milionów uncji. Skąd słabsze dane? Z prezentacji przygotowanej przez spółkę wynika, że spadek produkcji jest rezultatem niższej zawartości srebra w przetwarzanych koncentratach, braku dostaw odpowiedniejszych materiałów i zmiany harmonogramu prac.

Jak zapewnia Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., „KGHM tradycyjnie utrzymuje stabilny poziom produkcji”. Nie można jednak tego powiedzieć o wszystkich wytwarzanych materiałach.

Niezależnie od przyczyn słabszych wyników należy uznać, że spadek produkcji o 109 ton w ciągu zaledwie sześciu miesięcy będzie miał duży wpływ na globalny rynek. Inwestorzy mogą więc liczyć, że wraz ze znacznym spadkiem podaży kruszcu wzrosną wkrótce jego ceny.

Czytaj także:  Tanzania kontra producenci złota — zakaz eksportu to początek wojny?