Przejdź do treści

Największy Skarbiec Świata Na Sprzedaż!

Kryzys dopadł także amerykańskich finansistów. Wielu przedsiębiorców opuściło swoje siedziby w luksusowym biurowcu One Chase Manhattan Plaza i budynek trafił na sprzedaż.

Nie byłaby to żadna sensacja, gdyby nie fakt, że właśnie tam znajduje się największy na świecie bankowy skarbiec. Ten sam, który jak już pisaliśmy, być może połączony jest tajemnym przejściem z depozytem złota należącym do Fed-u.

60-cio piętrowy budynek One Chase Manhattan Plaza oddano do użytku w 1961 roku. Zbudowany przez słynnego Davida Rockefellera był wtedy szóstym co do wielkości drapaczem chmur na świecie i stanowił główną siedzibą legendarnej korporacji Chase Manhattan.

O wieżowcu powstała nawet książka. Jeden z architektów napisał w niej, że pod budynkiem mieści się „największy skarbiec bankowy na świecie, dłuży niż boisko do footballu”. W książce można także przeczytać o tym, jak skarbiec przytwierdzono do skalnego podłoża z pomocą stalowych prętów.

Miało to uchronić szczelną, betonową konstrukcję przed unoszeniem się na powierzchni wody w przypadku, gdyby w pobliżu Nowego Jorku uderzyła bomba atomowa i miasto zostałoby zalane. Projektanci skarbca mieli nawet plany na wypadek bezpośredniego ataku nuklearnego czy najbardziej dramatycznych katastrof naturalnych.

Dziś wieżowiec należy do korporacji JPMorgan Chase & Co, która zajmuje blisko połowę budynku. Wpisany niedawno na listę miejskich punktów orientacyjnych One Chase Manhattan Plaza jest obecnie piętnastym co do wielkości drapaczem chmur w Nowym Jorku.

Pod młotek trafił już po raz drugi. Wcześniej wystawiono go na sprzedaż w 2008 roku, tuż po wybuchu światowego kryzysu. Ofertę wycofano jednak, gdy ceny nieruchomości zaczęły gwałtownie spadać.

Dziś spodziewana cena za legendarny wieżowiec to blisko miliard dolarów. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie przerobienie części powierzchni biurowej na hotele, restauracje i apartamenty mieszkalne.

Czytaj także:  Liść Klonowy z Laserowym Zabezpieczeniem

Pozostaje jednak pytanie: gdzie w takim razie trafi zawartość skarbca JP Morgan? Oczywiście pod warunkiem, że zostało tam jeszcze jakieś złoto…