Przejdź do treści

WGC: Nadchodzi Koniec Spekulacji!

Osłabienie pozycji złota, spowodowane masową sprzedażą „złotych” ETF’ów, wkrótce dobiegnie końca. Światowa Rada Złota przewiduje, że ceny żółtego metalu wzrosną jeszcze w tym roku.

– Uważamy, że pieniądze większości spekulantów opuściły już rynek złota. Dlatego, mimo że złoto znajduje się teraz dużo bliżej dna niż szczytu, pod koniec roku znowu zyska na wartości – mówi Marcus Grubb, dyrektor ds. inwestycji w World Gold Council.

Tylko w tym roku inwestorzy sprzedali około 650 ton złota. W wywiadzie dla telewizji CNBC Grubb zaznaczył jednak, że podobną ilość kruszcu kupiono po upadku banku Lehman Brothers w roku 2008, kiedy to przedsiębiorcy szukali bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy.

Grubb podkreślił także, że – wbrew powszechnej opinii – wyższe stopy procentowe wcale nie muszą odbijać się negatywnie na cenach metali szlachetnych: – Z naszych analiz wynika, że jeśli realne stopy procentowe nie przekroczą 4 proc., złoto w skali roku może przynieść nawet ośmioprocentowy zwrot!

Pozycję złota dodatkowo umocnić ma także popyt z Indii i Chin, który – zdaniem Grubba – utrzyma się na aktualnym, wysokim poziomie.

1 komentarz do “WGC: Nadchodzi Koniec Spekulacji!”

  1. Metale szlachetne a w szczególności złoto jest podstawą gospodarki. Teraz w dzisiejszych czasach przy wzroście jego zapotrzebowania, głównie w elektronice, jak i w tradycyjnych formach, myślę że to właśnie w nie będą inwestować zarówno inwestorzy jak i zwykli, przeciętni ludzie. Wartość złota jak pokazują lata wstale wzrasta, to tyczy się też zapotrzebowania na nie. Dlatego niektóre kraje takie jak Chiny bądz Indie skupuja je w masowych ilościach. Dzięki temu zarówno umacniają swoja pozycje na arenie międzynarodowej jak i stają się krajami w których pieniądz coraz bardziej ma swoje pokrycie, co nie zawsze sprawdza się w innych krajach z wysoka inflacja. Jak dla mnie chwilowe osłabienie pozycji złota, było tylko delikatnym spadkiem, przed gwałtownym jego wzrostem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.