Przejdź do treści

Kto Kupi Diament Wielkości Jajka?

W nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s pokazano w tym tygodniu kryształowo czysty diament o wielkości 118,28 karatów.To największy biały diament jaki kiedykolwiek trafił na sprzedaż. 7 października, na aukcji w Hong Kongu, znajdzie nowego właściciela.

Dom aukcyjny zaprezentował ten niezwykły kamień w doskonale strzeżonym salonie wystawienniczym na nowojorskim upper East Side. Imponującej wielkości diament pochodzi z Afryki, jednak Sotheby’s nie chce ujawnić z jakiego kraju, ponieważ jego właściciel pragnie zachować anonimowość.

Gdy w 2011 roku wydobyto kamień z ziemi, ważył aż 299 karatów. Następnie nadano mu owalny szlif, który sprawił, że diament kształtem i rozmiarem przypomina niewielkie jajko. Jest niemal o 20% większy, niż dotychczasowy rekordzista – kamień o wadze 101 karatów sprzedany wiosną ubiegłego roku. Na aukcji Christie’s w Genewie osiągnął on cenę 26,7 miliona dolarów, co nie dziwi ze względu na niezwykle rzadkie występowanie tak dużych kamieni. Trzy inne białe diamenty o wadze przekraczającej 100 karatów sprzedano w Sotheby’s jeszcze w latach 90-tych.

Pod względem rozmiaru, jakości szlifu, czystości i koloru jest to „najwspanialszy biały diament, jaki kiedykolwiek trafił na sprzedaż” powiedział Quek Chin Tyow, międzynarodowy ekspert z azjatyckiego oddziału Sotheby’s. Jego wartość eksperci szacują na 28-35 milionów dolarów. Oznacza to, że za diament wielkości jajka można by dziś kupić 300 Mercedesów S-klasy albo 60 domów w Warszawie.

Czytaj także:  Kolejny Kraj Boi Się O Swoje Złoto!