Przejdź do treści

Analiza Rynku Srebra: 21-25.10.2013

Ostatni pełny tydzień października srebro jak najbardziej będzie mogło zaliczyć do udanych. W ciągu tygodnia wartość kruszcu wzrosła o ponad ćwierć dolara na uncji (+0,26 USD), co jest tożsame z zamknięciem ostatniej w tygodniu sesji kwotą o blisko pół dolara wyższą aniżeli miało to miejsce przed tygodniem (+0,48 USD).

Na początku tygodnia można było odnieść wrażenie, że silny, czyli znajdujący się w okolicach poziomu 1,37 eurodolar umocni pozycję metali szlachetnych. Jak się później okazało, poniedziałkowy poranny kurs na wysokości 1,3683 był… jednym z najniższych notowań wspomnianej pary walutowej w ciągu wszystkich roboczych pięciu dni handlu. O ile już w poniedziałek na giełdzie w Londynie notowania srebra znalazły się powyżej 22 dolarów za uncję, to wtorkowy fixing białego kruszcu nie odzwierciedla sytuacji na rynku walutowym. Jeszcze krótko po godzinie 14:00 kurs eurodolara znajdował się bowiem poniżej poziomu 1,37, ale jeszcze przed 17:00 zatrzymał się na 1,378. Wspomniane godziny nie są przypadkowe – o godz. 14:30 planowana była publikacja Departamentu Pracy USA. Fakt silnej deprecjacji kursu dolara amerykańskiego poza eurodolarem obrazują chociażby pary GBP/USD i USD/CHF. Pierwsza odnotowała wzrost z 1,6124 do 1,6243. Jednocześnie w stosunku do franka szwajcarskiego dolar osłabł z 0,9032 do 0,8938. Gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy osłabiły dolara, co przełożyło się na wzrosty m.in. w sektorze metali szlachetnych. Spadek wartości tej waluty miał decydujący wpływ przy ponad 2 proc. wzroście kursu białego metalu – z wtorkowych 22,06 do 22,53 USD za uncję. Także z technicznego punktu widzenia sytuacja na rynku srebra była obiecująca. W efekcie przy utrzymującym się, słabym dolarze amerykańskim i dobrych nastrojach inwestorów w czwartek uncję białego kruszcu wyceniono na 22,67 USD/1 t oz., co było najwyższym notowaniem metalu od 20 września tego roku. Po kilkudniowej serii wzrostów, w piątek notowania metalu odreagowały. Finalnie kruszec zamknął tydzień 35 centów powyżej granicy 22 USD za uncję.

Czytaj także:  Największe Banki Manipulują Fixingami?

W związku ze spadkiem kursu dolara amerykańskiego także w stosunku do polskiej waluty, zysk na srebrze został zredukowany z powodu wspomnianych ruchów walutowych. Mimo to także w przeliczeniu na złotówki, srebro nieznacznie zdrożało – z 67,64 do 67,78 PLN za uncję.

Bartosz Wojtczak
Chief Analyst
IAP S.A.