Przejdź do treści

Kto Wyprzedaje Złoto o Świcie?

W piątkowy poranek ceny złota spadły tak mocno, że CME, największa na świecie spółka zajmująca się obrotem kontraktami terminowymi, musiała wstrzymać handel. Co się dzieje z ceną złota? Czemu nagłe spadki nie mają powiązania z wydarzeniami w światowej gospodarce? W rozmowie z portalem King World News, tę coraz bardziej podejrzaną zagadkę próbuje rozwikłać Art Cashin, wieloletni dyrektor departamentu operacji giełdowych UBS.

– Cóż, złoto jest pod presją – mówi Cashin. I choć jestem daleki od wiary w teorie spisku, widzę czemu inwestorzy i ludzie związani z tą branżą mogą być zaniepokojeni. Mieliśmy do czynienia z kilkoma incydentami na bardzo wielką skalę. Wszystkie przyszły niemal w tym samym czasie. Za każdym razem w Nowym Jorku był wczesny poranek, zwykle jeszcze przed otwarciem giełdy.

Podstawowe pytanie brzmi: po co nagle zalewać rynek tak dużą ilością złota? Czemu nie spróbować rozdzielić tych potężnych transakcji na mniejsze i przeprowadzić ich w ciągu całego dnia – słusznie pyta Cashin.

– Jeśli dzieje się tak raz, to mógł być przypadek. To mógł być błąd nowoczesnej technologii, lub zwykła ludzka pomyłka. Ale jeśli tak dzieje się pięć razy w ciągu kilku miesięcy, budzi to nieuniknione podejrzenia i stawia pytania. Czy ktoś robi to z premedytacją? Czy ktoś chce przekazać światu jakąś wiadomość? Czy ktoś próbuje sterować rynkiem?

Nie znamy wystarczającej ilości szczegółów, ale – tak jak mówiłem – jako człowiek, który zwykle nie wierzy w teorie spisku, uważam, że sprawę należy zbadać. Należy ustalić, kto sprzedaje złoto i dlaczego zawsze o tej samej porze.

1 komentarz do “Kto Wyprzedaje Złoto o Świcie?”

  1. Całą sytuację należy rozpatrzeć po obu stronach muru. Na CMX handluje się kontraktami, czyli papierkami, na których widnieje napis „złoto”, natomiast w skarbcach w Szwajcarii odbywa się około 80% handlu fizycznym złotem. W momencie gdy ceny złota na giełdzie CMX są zaniżane przez zarzucanie papierowym „złotem” w tym czasie banki centralne zakupują w Szwajcarii po zaniżonych cenach. Patrząc na zmiany w ekonomii i systemie finansowym, widać dokładnie, że obecny system papierowego środka płatniczego chyli się ku końcowi. Powstaną nowe waluty, środki płatnicze, być może nawet pieniądze gdy tylko eksperyment trwający od 1934 roku upadnie. Wtedy owe waluty będą musiały mieć pokrycie w czymś fizycznie istniejącym, np. złocie. Sytuacja jest bardzo oczywista dla osób, które już posiadają złoto i chcą wejść w posiadanie większej ilości: znacznie lepiej to zrobić, gdy cena jest niższa. Ta sytuacja świetnie odzwierciedla złotą regułę: „Kto Posiada Złoto, Ten Ustala Reguły.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.