Przejdź do treści

Ostatni Dzwonek Na Okazyjne Zakupy?

W ciągu kilku najbliższych lat ceny srebra się ustabilizują, a kiedy odnowi się popyt inwestycyjny i przemysłowy, notowania białego kruszcu osiągną rekordowe poziomy – czytamy w najnowszym raporcie CPM Group.

Publikacja obejmuje długoterminowe prognozy dla rynku srebra, poruszając temat popytu, podaży i notowań kruszcu w ciągu najbliższej dekady. Jak uważają eksperci, od 2016 roku ceny srebra będą rosły.

– Po kilku latach konsolidacji cenowej spodziewamy się, że inwestorzy powrócą na rynek ze wzmożonym zainteresowaniem. Częściowo wpłynie na to przewidywane przyspieszenie gospodarki w pierwszej połowie nadchodzącej dekady. Spodziewamy się, że globalna gospodarka będzie rosła nieco szybciej niż obecnie, co napędzi popyt przemysłowy, który pozytywnie wpłynie na ceny srebra – uważa Erica Rannestad, analityk CPM.

To właśnie spowolnienie gospodarcze jest jedną z przyczyn obecnego poziomu cen kruszcu. Eksperci wspominają również o przechodzeniu z tradycyjnych komputerów na tablety, do których produkcji potrzeba mniej srebra. Niezależnie od tych czynników, według CPM, w drugiej połowie omawianego w raporcie okresu ceny kruszcu mogą jednak osiągnąć nowy rekord.

Analitycy przewidują, że nawet jeśli popyt przemysłowy nie przyspieszy w oczekiwanym tempie, popyt na srebro nieustannie płynął będzie z innego kierunku – ze strony inwestorów indywidualnych.

– Właśnie ten popyt sprawi, że ceny osiągną rekordowe poziomy – prognozuje Rannestad. – Ponieważ jest to głównie handel detaliczny, trend w tej gałęzi zachowuje się nieco inaczej niż w przypadku całego popytu inwestycyjnego. W latach, w których ceny srebra będą niższe, będzie można zaobserwować wzmożony popyt na monety, wywołany polowaniem na cenowe okazje. Oczekujemy, że to właśnie zakupy numizmatów będą najsilniejszym wsparciem dla białego metalu.

Czytaj także:  LBMA Walczy o Poprawę Wizerunku