Przejdź do treści

Słynna Mennica Zamieszana w Międzynarodowy Skandal!

Argor-Heraeus, jedna z najsłynniejszych mennic i rafinerii na świecie, odpiera oskarżenia postawione pozarządowej organizacji Trial. Twierdzi ona, że w latach 2004-2005 szwajcarska mennica nielegalnie podejmowała się procesu rafinacji złota pochodzącego z objętej konfliktem Demokratycznej Republiki Konga.

„W wyniku śledztwa przeprowadzonego przez UNO, SECO i Finma (ONZ, Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych i Szwajcarską Komisję Nadzoru Nad Rynkiem Finansowym), spółka Argor-Heraeus została oczyszczona ze wszelkich oskarżeń” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez mennicę.

Tymczasem organizacja Trial (skrót od Track Impunity Always / Zawsze Śledź Bezkarność) twierdzi, że złożyła już skargę przeciwko spółce Argor-Heraeus do szwajcarskiego Prokuratora Generalnego. Organizacja żąda wszczęcia śledztwa przeciwko rafinerii utrzymując, że posiada informacje, iż Argor-Heraeus miał zrafinować blisko trzy tony złota splądrowanego z Demokratycznej Republiki Konga. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom, kongijskie siły zbrojne miały finansować swoją nielegalną działalność.

Bogate w złoża naturalne Kongo już od blisko dwóch dekad boryka się z wewnętrznymi problemami. Nieustający konflikt trwa od 1994 roku, czyli od czasu ludobójstwa w Rwandzie, którego brutalne konsekwencje rozprzestrzeniły się na okoliczne kraje. Kilkanaście kongijskich grup zbrojnych nadal aktywnie działa w regionie, a wiele z nich swoją działalność finansuje dzięki oszustwom podatkowym oraz przemytowi kamieni i metali szlachetnych.

Spółka Argor-Heraus twierdzi, że o oskarżeniach sięgających 2004 roku dowiedziała się dopiero od Ministerstwa Spraw Publicznych. Nazwa szwajcarskiej mennicy pojawiła się w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącym Demokratycznej Republiki Konga, analizującym niektóre transporty realizowane przez spółkę Hussar Ltd, a następnie Argor-Heraeus.

Szwajcarska rafineria twierdzi, że w 2005 roku, podejmując nadzwyczajne środki ostrożności, zdecydowała się nie przyjmować więcej dostaw z żadnych niestabilnych regionów oraz zakończyć wszelką współpracę z firmą Hussar.

Czytaj także:  Srebro: Krótka Historia Ewolucji Pieniądza