Przejdź do treści

Szansa Na Zysk, Jakiej Dawno Nie Było!

Od wielu miesięcy inwestorzy i analitycy debatują nad tym, na jakim poziomie ustabilizuje się długoterminowa relacja cenowa pomiędzy złotem a srebrem. Czy będzie to 15 lub 16 do 1, tak jak było to w XIX i na początku XX wieku oraz w styczniu 1980 roku? Czy przekroczy 100 do 1, jak na początku lat 90-tych? A może pozostanie na poziomie około 60 do 1, który obserwujemy w ostatnich miesiącach?

Mimo, że w 7 przypadkach na 10 cena srebra podąża za ceną złota, rzadko zdarza się, by zmiany te miały podobną wartość procentową. Notowania srebra od zawsze charakteryzują się większą zmiennością i to niezależnie od sytuacji na rynku. Podczas hossy, gdy cena złota rośnie, cena srebra zwykle jeszcze szybciej szybuje w górę. Kiedy złoto notuje spadki, srebro również spada, ale w przyspieszonym tempie.

Dziś srebro kosztuje 20 USD, a złoto 1250 USD za uncję. Notowania złota spadły w tym roku o 25%, a srebra o 35%. Srebro podąża więc za złotem i reaguje silniej. Ciekawe są zatem dane za lata 2002-2012. W okresie tym cena złota nieustająco rosła, łącznie aż o 480%. Cena srebra zaś, mimo że po drodze zanotowała 3 roczne spadki, wzrosła łącznie o … 502%!

Zmiany cen złota i srebra

Dziś relacja cenowa złota do srebra wynosi 62:1. W ostatnich dwóch latach przekracza poziom 50:1. W tym czasie wielkość popytu inwestycyjnego (dolarowego) na fizyczne srebro przekroczyła tę na fizyczne złoto. Innymi słowy, sprzedano 50-60 razy tyle uncji srebra, co złota.

A jak będzie się kształtował ten stosunek w najbliższych miesiącach i latach? Zdania ekspertów są podzielone, jednak wiele wskazuje na powrót do historycznych relacji cenowych. Po pierwsze, w 2014 roku analitycy spodziewają się wzrostu cen metali szlachetnych. Ponieważ notowania srebra wahają się silniej, niż w przypadku złota, cena białego kruszcu powinna wzrosnąć szybciej, zmniejszając relację cenową.

Czytaj także:  Jak "na oko" poznać fałszywą monetę?

Po drugie, ilość wydobywanego na świecie srebra jest zaledwie 10 razy większa, niż wydobycie złota. Mówiąc inaczej – nie będzie wystarczającej ilości srebra by zapewnić 50 czy 60 uncji na każdą zakupioną przez inwestorów uncję złota.

Po trzecie, w 2013 roku notowania srebra miały charakter irracjonalny, co wkrótce powinno spowodować korektę. Poprzez wprowadzenie w tym roku zmian podatkowych i ograniczeń importowych rząd Indii znacznie utrudnił swoim obywatelom zakupy złota. W konsekwencji popyt na fizyczne srebro poszybował tam w górę. Analitycy prognozują, że globalny popyt na srebro wzrośnie w tym roku nawet o 17%. W takim wypadku naturalnie należałoby oczekiwać wzrostu cen. Stało się odwrotnie. Nie oznacza to jednak, że rynek nie zareaguje z pewnym opóźnieniem.

Czy zatem srebro powróci do historycznej relacji? Czy cena srebra w stosunku do złota znów wzrośnie? Jeśli faktycznie tak się stanie, inwestorzy stoją dziś przed wyjątkową szansą na zysk.

W oparciu o: numismaster.com