Przejdź do treści

Decyzja Fed-u Nie Wywołała Burzy: Analiza Rynku Srebra

Na koniec 2013 roku Fed przygotował dla inwestorów niespodziankę w postaci cięć programu QE3. Decyzją FOMC miesięczny skup obligacji obniżony został o 10 miliardów USD.

W pierwszych dniach tygodnia cena srebra, podobnie jak i złota, była w miarę stabilna. Wahania cen nie były znaczne, biorąc pod uwagę napięcie związane z zaplanowanym na środę spotkaniem Rezerwy.

W poniedziałek poznaliśmy pierwsze w tym tygodniu dane zza oceanu. Dotyczyły one między innymi produkcji przemysłowej w listopadzie, która odnotowała największy od roku wzrost o 1,1%. Ogłoszono również 3% wzrost wydajności produkcji w trzecim kwartale.
Ten gospodarczy powiew optymizmu nie odzwierciedlił się mocno w cenach srebra. W pierwszym dniu tygodnia uncja tego kruszcu kosztowała 19,5 USD i 59,18 PLN.

We wtorek Departament Handlu ogłosił zmniejszenie deficytu na rachunku bieżącym. W USA przedstawiono również wskaźnik cen dóbr i usług. Wzrosty cen części produktów zostały zniwelowane obniżkami cen innych dóbr, przez co od października nie odnotowano zmian w ogólnym wskaźniku.

Pomimo pozytywnych danych, cena srebra nie tylko nie spadła, ale zdołała nieznacznie wzrosnąć. Na zamknięciu giełdy w Londynie uncja srebra kosztowała 20,02 USD i 60,78 PLN. Oznaczało to wzrost o 0,52 USD i 1,60 PLN w stosunku do poniedziałku.

Najważniejsze wydarzenia ubiegłego tygodnia miały miejsce w środę. W godzinach popołudniowych odbyło się zebranie FOMC, a po nim konferencja przewodniczącego rady Rezerwy, Bena Bernanke, który zakomunikował wprowadzenie pierwszego cięcia programu OE3 w wymiarze 10 miliardów dolarów miesięcznie. W dodatkowym komentarzu do tej decyzji ogłoszono, że całkowite zakończenie luzowania ilościowego może nastąpić już pod koniec przyszłego roku. Warunkiem jest utrzymanie przewidywanych wskaźników gospodarczych w USA.

W związku z późną porą na rynkach Europejskich, w środę doszło tylko do nieznacznej przeceny srebrnego kruszcu. Uncja kosztowała 19,94 USD i 60,60 PLN.

W czwartek obserwowaliśmy silniejszą reakcję rynku metali szlachetnych na efekty spotkania FOMC. Cena srebra obniżyła się o 0,60 USD i uncja tego kruszcu kosztowała 19,34 USD. W kraju przecena rzędu 1,64 PLN ustanowiła cenę 58,97.

Czytaj także:  Dane z USA Zbijają Notowania: Analiza Rynku Srebra

W ostatnim dniu tygodnia otrzymaliśmy także informację o 4,1% wzroście amerykańskiego PKB w trzecim kwartale. Głównym jego motorem było zwiększenie wydatków konsumenckich oraz inwestycji w oprogramowania. Wzrost ten oznacza najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Na zamknięciu tygodnia cena za uncję srebra wynosiła 19,33 USD i 59 PLN.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.