Przejdź do treści

Najciekawsze Monety 2013 Roku

W mediach burza, a kolekcjonerzy i inwestorzy wiedzą swoje. Pomimo szeroko omawianego spadku cen metali szlachetnych monety nie tracą swojego blasku. Już na dwa miesiące przed końcem roku Mennica Stanów Zjednoczonych pobiła dotychczasowy rekord sprzedaży słynnych srebrnych Orłów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się na monety kolekcjonerskie. Nic dziwnego, bo w 2013 roku pasjonaci numizmatyki naprawdę mieli w czym wybierać!

Kosmiczne technologie

Świat idzie do przodu, więc nowoczesne rozwiązania wkradły się i do świata monet. W tym roku do najciekawszych innowacji należy moneta „Lampart Amurski”, pierwsza z serii „Oczy Natury”. Z potężnej, dwuuncjowej, srebrnej monety spogląda oko dzikiego kota wykonane z krystalicznej żywicy. Jakby tego było mało, monetę wybito technologią wysokiego reliefu, wykończono stemplem antycznym i pokryto grafiką wykonaną w nowej technice atramentowej, która wiernie odwzorowuje skórę lamparta. Ponieważ światowy nakład to zaledwie 999 sztuk szczęśliwi posiadacze numizmatu mogą wkrótce liczyć na spore zyski.

kosmos-sJeszcze ciekawsze rozwiązania znajdziemy na monecie „Kosmos: Badanie wszechświata”. Jak na kosmiczny numizmat przystało, do jego produkcji wykorzystano najnowocześniejszą nano-technologię. Umieszczony w monecie miniaturowy nano-chip o rozdzielczości 155 megapikseli tym przedstawia cały układ słoneczny! Na tej dużej, 50-cio gramowej srebrnej monecie, widnieją także barwne wizerunki Ziemi i słońca. Cena poprzedniej monety z tej innowacyjnej serii wzrosła już o ponad 20%, ale kosmiczny numizmat najpewniej przebije ten sukces.

Gwiazda popkultury

superman-sPrecyzja wykonania i najnowsze technologie to jednak nie wszystko. Każda mennica doskonale zdaje sobie sprawę, że najważniejszy jest temat. A cóż może być lepszego, niż postać, o której słyszał każdy mieszkaniec kuli ziemskiej? Wyemitowana z okazji 75-lecia wydania pierwszego komiksu, moneta „Superman & Metropolis” bez trudu podbiła serca kolekcjonerów.

Kanadyjska Mennica Królewska trafiła w dziesiątkę, bo o nowej serii pisano na całym świecie. Perłą kolekcji jest uncjowa, srebrna moneta z pierwszym w historii grawerowanym hologramem. Choć licencja mennicy obejmowała tylko Amerykę Północną, także u nas można jeszcze dostać tę wyjątkową monetę, która już w dniu emisji przeszła do historii.

Czytaj także:  Czyje Skarbce Kryją Najwięcej Złota?

Polska na światowym poziomie

kangury-sRównież na polskim rynku nie zabrakło interesujących propozycji. Rok zaczął się od pionierskiej, polsko-australijskiej emisji zestawu „Kangur – Walabia Bennetta/Kangur olbrzymi”, którego cena poszybowała w górę o 45% zaledwie w ciągu dwóch pierwszych dni sprzedaży. Rynek zweryfikował te notowania, jednak dwie uncje czystego srebra z wizerunkiem australijskiego torbacza to bez wątpienia tegoroczny hit.

osiecka-sDużą popularnością wśród polskich kolekcjonerów cieszy się także nowa seria NBP „Skarby Stanisława Augusta”, która w wyjątkowo piękny sposób przedstawia wizerunki polskich władców. Warto również zwrócić uwagę na nietypowe, kwadratowe monety z serii „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej” o nominale 10 PLN, wydane w tym roku by uhonorować twórczość Agnieszki Osieckiej.

Podsumowując ostatnie 12 miesięcy na polskim rynku numizmatycznym należy także pamiętać, że już od kwietnia przyszłego roku zakończona zostanie emisja popularnych kolekcjonerskich dwuzłotówek. Ponieważ, w przypadku monety „Zygmunt II August” z 1996 roku cena aż 250-krotnie przekracza dziś wartość nominalną, nie brakuje chętnych, by zgromadzić i wszystkie tegoroczne „dwójki”.

Szklane skarby

jezowka-z-motyem-sJak widać pasja pasją, ale w numizmatyce liczy się także zysk. Nic zatem dziwnego, że jednym z tegorocznych hitów została „Jeżówka purpurowa z motylem”- srebrna moneta zdobiona trójwymiarowym motylem ze szkła weneckiego. Poprzednia edycja ze szklanym trzmielem wyprzedała się w mgnieniu oka, a wartość monety wzrosła już o ponad 220%. Kanadyjska mennica poszła więc za ciosem i tuż przed końcem roku zdążyła jeszcze wydać kolejny wykonany w ten sposób numizmat. „Świąteczny czas” ozdobiono dekoracjami bożonarodzeniowymi, w tym ręcznie wykonanym we włoskim Murano szklanym cukierkiem Candy Cane.

Oferta światowych mennic skutecznie przypomina więc, że coraz szybciej zbliża się Gwiazdka. Na szczęście, pomysłów na świąteczny prezent dla kolekcjonera nigdy nie zabraknie.