Przejdź do treści

Największa Polska Moneta w Historii!

Narodowy Bank Polski ogłosił właśnie elektryzującą wszystkich kolekcjonerów wiadomość. Po raz pierwszy w historii, z okazji kanonizacji Jana Pawła II, już w kwietniu przyszłego roku wyemituje kilogramową, srebrną monetę! Numizmat o nominale 500 złotych zostanie wybity w ściśle ograniczonym nakładzie 966 sztuk. Liczba ta symbolizuje rok, w którym Państwo Polskie przyjęło chrzest.

Plan emisyjny NBP uzupełniono dziś o temat „Kanonizacja Jana Pawła II. 27 kwietnia 2014” w skład, którego wchodzą dwie srebrne monety i jedna wykonana ze złota. Wszystkie zdobić będą takie same projekty.

Narodowy Bank Polski emituje monety z wizerunkiem papieża Polaka już od 1982 roku. Jan Paweł II był jedyną postacią w historii, którą upamiętniono na monetach kolekcjonerskich NBP jeszcze za życia. Jak dotąd ukazało się już blisko 50 rodzajów polskich monet kolekcjonerskich z jego wizerunkiem.

W 2011 roku NBP wyemitował zestaw monet z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. W jego skład weszły m.in. złota moneta o wadze ponad 93 gramów i o najwyższym od 1995 roku nominale – 1000 zł. W 2006 roku Narodowy Bank Polski wyemitował również pierwszy w swojej historii banknot kolekcjonerski poświęcony Karolowi Wojtyle.

Wszystkie wyemitowane jak dotąd numizmaty poświęcone polskiemu papieżowi można obejrzeć w muzeum NBP na wystawie „Santo Subito”.

Czytaj także:  Złodziej zapomniał, gdzie ukrył 3 tony złota