Przejdź do treści

QE3 Wciąż Wyznacza Trendy: Analiza Rynku Złota

Czy zebranie FOMC zaplanowane na 18 grudnia zakończy spekulacje na temat odejścia Amerykanów od programu luzowania ilościowego? Uczestnicy rynku złota z pewnością chcieliby w to wierzyć. Program QE3, a właściwie jego przyszłe losy, od miesięcy spędza sen z powiek wielu inwestorom.

Pierwsza połowa minionego tygodnia przyniosła nadzieje na zmianę długo panującej bessy. Po zaskakującej sytuacji z poprzedzającego piątku, w poniedziałek cena złota nie tylko zdołała utrzymać się na ostatnio notowanym poziomie, ale wzrosła o 4 USD na uncji, która w efekcie kosztowała 1237 USD.

We wtorek złoto świeciło triumfy. Podczas gdy większość była już myślami na zebraniu FOMC, szlachetny kruszec powoli piął się w górę. W ciągu dnia cena uncji złota wzrosła o prawie 30 USD, natomiast Polsce wzrost ten wynosił 75,51 PLN. Dzięki temu, złoto przebiło barierę 1260 USD i kosztowało 1266,25 licząc w dolarach oraz 3852,57 w złotówkach.

Ogłoszenie wstępnego budżetu w USA inwestorzy zinterpretowali jako zwiastun rychłego zakończenia luźnej polityki monetarnej. Złoto szybko zaczęło odzwierciedlać nastroje rynku i jego cena obniżyła się o 5,50 USD i 21,65 PLN. W Polsce za uncję płaciliśmy 3830,91 PLN i 1260,75 USD.

Kolejnego dnia złoto kontynuowało trend spadkowy. Listopadowy wzrost sprzedaży detalicznej okazał się dla inwestorów ważniejszy, niż rosnąca ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Notowania złota obniżyły się o kolejne 2,82%, co wyznaczyło cenę na poziomie 1225,25 USD. Na krajowym rynku cena złota była o 2,72% niższa i uncja kruszcu kosztowała 3726,60 PLN.

Ostatniego dnia ubiegłego tygodnia, po ogłoszeniu spadku amerykańskiego indeksu cen dóbr produkcyjnych o 0,1%, na rynkach metali szlachetnych doszło do kolejnej przeceny. Jednak tym razem zdecydowanie mniejszej od tej czwartkowej. Cena kruszcu spadła o 6,75 USD, co ustanowiło cenę zamykającą tydzień na poziomie 1232 USD. W kraju za uncję kruszcu na zamknięciu giełdy w Londynie płaciliśmy 3749,22 PLN czyli o 22,62 PLN mniej niż w czwartek.

Czytaj także:  Q2 2013: Raport World Gold Council

Pomimo sporych amplitud cenowych, ostatecznie cena złota utrzymała się na poziomie z poprzedniego tygodnia. Licząc w dolarach piątkowa cena była tylko o 0,08% czyli o 1 USD niższa. W Polsce natomiast, ze względu na umacniającą się pozycję dolara, przecena była nieco większa. Uncja kosztowała o 32,76 PLN mniej niż w ubiegłym tygodniu.

Pozytywne dane z USA z dnia na dzień umacniają pozycję dolara, co negatywnie wpływa na notowania kruszcu. Oczekiwane cięcia programu QE3 prawdopodobnie spowodują kontynuację trendu spadkowego na rynku metali szlachetnych. Dlatego inwestorzy, bardziej niż piątku 13-tego, obawiają się daty 18 grudnia. Wtedy właśnie odbędzie się zebranie Fed, które rozwieje wszystkie wątpliwości.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.