Przejdź do treści

Srebro Opiera Się Naciskom: Analiza Rynku Srebra

Zakończenie programu luzowania ilościowego QE3 w USA zdaje się być coraz bardziej realne. Wskazują na to optymistyczne dane gospodarcze zza oceanu. Przyczyniają się one również do rosnącej wartości dolara, a co za tym idzie – przecen na rynku metali szlachetnych. To jednak nie same cięcia, a oczekiwanie na nie i niepewność z nimi związana, powodują wahania cen kruszców.

Pierwsza połowa tygodnia na rynku srebra zdecydowanie należała do udanych. Kiedy inwestorzy myślami byli już na zebraniu Rezerwy Federalnej, srebro, podobnie jak złoto, powoli wędrowało na północ. W poniedziałek cena srebra utrzymała się na poziomie zamykającym poprzedzający tydzień, czyli 19,50 USD. W Polsce jednak cena kruszcu spadła o 0,22 PLN i uncja srebra kosztowała 59,54 PLN.

We wtorek cena srebra wzrosła zarówno na światowym jak i krajowym rynku. Licząc w dolarach odnotowano wzrost rzędu 0,55 USD. Pozwoliło to na przebicie bariery 20 USD za uncję. W Polsce wzrost ten był równy 1,46 PLN, co z kolei pozwoliło przebić się powyżej 60 PLN za uncję.

W połowie tygodnia w Stanach Zjednoczonych ogłoszony został wstępny projekt budżetu. Pozwolił on przypuszczać, że cięcia QE3 nastąpią już w najbliższym czasie. Srebro pozytywnie zaskoczyło inwestorów i oparło się rynkowym impulsom spychającym ceny metali w dół. W odróżnieniu od złota, właśnie w środę srebrny metal odnotował znaczne wzrosty cen. Cena za uncję srebra wzrosła do poziomu 20,39 USD i 61,96 PLN.

Niestety, w czwartek srebro nie wytrzymało nacisków rynku i zaczęło powoli odnotowywać spadki. Po danych odnośnie zwiększonej liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a przede wszystkim, po informacji o listopadowym wzroście sprzedaży detalicznej, cena srebra spadła o 0,59 USD. Oznaczało to notowania na poziomie 19,80 USD – o 0,20 USD poniżej psychologicznej bariery. Na rynku krajowym spadek wyniósł 1,74 PLN, przez co za uncję srebra płaciliśmy 60,22 PLN.

Po piątkowym ogłoszeniu 0,1% spadku indeksu cen dóbr produkcyjnych, na rynku metali szlachetnych doszło do kolejnych przecen, odpowiednio o 0,25 USD i 0,73 PLN. Uncja srebra na świecie i w Polsce kosztowała 19,55 USD i 59,49 PLN.

Po wydarzeniach ubiegłego tygodnia cena srebra w dolarach wzrosła o 0,3% w stosunku do tygodnia poprzedzającego. W Polsce jednak, ze względu na różnice kursowe, było to równoznaczne z przeceną rzędu 0,29 PLN w porównaniu z tygodniem wcześniejszym.

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się zebranie Rezerwy Federalnej, które być może ostatecznie zamknie spekulacje na temat przyszłości programu QE3. W przeciwnym razie, niepewna sytuacja w USA z pewnością wciąż będzie powodowała silne wahania cen na rynku metali szlachetnych.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

2 komentarze do “Srebro Opiera Się Naciskom: Analiza Rynku Srebra”

  1. 1. „Zakończenie programu luzowania ilościowego QE3 w USA zdaje się być coraz bardziej realne”

    FED nie ma możliwości ograniczenia QE nie mówiąc o zakończeniu. Gdyby to zrobił nie byłoby kupców na amerykańskie obligacji których FED skupuje 70-80%. Nagły spadek ich ceny doprowadziłby skokowej utraty wartości aktywów w bankach komercyjnych oraz do gwałtownego wzrostu rentowności obligacji USA. Z obecnych 2,8% mielibyśmy 6-10% co skończyłoby się ogłoszeniem bankructwa przez USA no chyba że znowu FED zacząłby drukować lecz nie 85 mld / m-c lecz 250-400 mld / m-c lecz taki poziom szybko przerodziłby się w utratę zaufania USD jako waluty rezerwowej i hiperinflację w USA.

    Trader21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.