Przejdź do treści

Błękitny Diament Wart Miliony!

Ta wiadomość z pewnością zelektryzuje wszystkich pasjonatów kamieni szlachetnych! W Republice Południowej Afryki, na terenie słynnej kopalni Cullinan, odkryto właśnie kolejny bezcenny kamień. Tym razem udało się wydobyć unikatowy błękitny diament o wadze 29,6 karata. Ze wstępnych ekspertyz wynika, że jego rynkowa wartość może sięgnąć nawet kilkunastu milionów dolarów!

Jak podkreśla obecny właściciel kopalni, spółka górnicza Petra Diamonds, błękitne diamenty są niezwykle rzadkie, a przy tym bardzo pożądane, przez co ich ceny od lat plasują się na bardzo wysokim poziomie. Wartość tego znalezionego niedawno w kopalni Cullinan dodatkowo winduje fakt, że – zdaniem ekspertów – jest jednym z najpiękniejszych, na jakie dotychczas udało się tu natrafić.

„Diament, o którym mowa, ma niezwykle rzadką barwę – to intensywny błękit o dużym stopniu nasycenia toni i głębi. Kiedy już zostanie oszlifowany, może stać się kamieniem o wielkiej wartości” – czytamy w wydanym przez Petra Diamonds oświadczeniu.

Co ciekawe, wstępne ekspertyzy w pełni potwierdzają entuzjazm właścicieli kopalni. Szacuje się bowiem, że po oszlifowaniu kamień może osiągnąć cenę nawet 20 milionów dolarów, czyli ponad 61 milionów złotych! Tym samym, słynna kopalni Cullinan, która już od wielu lat słynie przecież z odkryć wyjątkowo rzadkich i cennych kamieni, ma szansę pobić kolejny rekord. Dotychczas najdroższy odkryty na jej terenie błękitny diament w ubiegłym roku osiągnął bowiem cenę niespełna 17 milionów dolarów.

To, czy nowo znaleziony kamień faktycznie pobije dotychczasowy rekord w dużej mierze zależy jednak od przebiegu procesu szlifowania. Jeśli zostanie sprzedany w jednym kawałku, będą na to bardzo duże szanse.

Czytaj także:  Złoto: stabilnie, lecz pod kreską