Przejdź do treści

Największa Moneta z Papieżem w Historii!

Wygląda na to, że nie tylko NBP zamierza uhonorować zaplanowaną na kwiecień kanonizację Jana Pawła II. Tego wyjątkowego zadania podjęła się także Mennica Papieska, działająca przy Muzeum Medali i Monet Jana Pawła II w Częstochowie. W miniony piątek, a więc dokładnie 99 dni przed kanonizacją papieża, zaprezentowano największą na świecie monetę z podobizną Jana Pawła II.

Rewers numizmatu Ioannes Paulus II Maximus ozdabia podobizna Papieża Polaka wspartego na pastorale, herb papieski oraz wybrana przez Jana Pawła II dewiza: Totus Tuus (Cały Twój). W tle widnieje natomiast klasztor na Jasnej Górze oraz umiłowana przez Jana Pawła II Czarna Madonna.

Co ciekawe, zaprezentowana przez Mennicę Papieską moneta zawiera dokładnie 100 uncji srebra próby 999,9 i waży ponad trzy kilogramy. Tym samym, jest to największy i zarazem najcięższy na świecie numizmat przedstawiający Papieża Polaka.

I choć monetę ozdabia również 27 diamentów symbolizujących lata pontyfikatu Jana Pawła II, uwagę kolekcjonerów zwraca przede wszystkim nietypowy kształt numizmatu. Eksperci podkreślają, że jest to nie tylko pierwsza w historii numizmatyki moneta w kształcie mapy Polski, ale również największy na świecie srebrny numizmat o nieregularnym kształcie. Monetę zgłoszono już do Księgi Rekordów Guinnessa.

Częstochowska mennica zapowiedziała, że w sumie zamierza wyemitować 99 takich numizmatów. Tylko 50 z nich będzie jednak dostępnych w Polsce. Pozostałe monety mają być bowiem przeznaczone dla odbiorców zza granicy.

Wiadomo również, że trzykilogramowa moneta z podobizną Papieża Polaka będzie kosztowała aż 24,800 złotych. Tak wysoka cena nie odstrasza jednak kolekcjonerów. Twórcy numizmatu podkreślają, że wiele zamówień złożono jeszcze przed zakończeniem produkcji, a kolejne nadal napływają.

Czytaj także:  Złoto Nie Rośnie Na Drzewach, Ale...