Przejdź do treści

Odbicie Na Dobry Początek Roku: Analiza Rynku Złota

Początek roku okazał się łaskawy zarówno dla srebra, jak i dla złota. Kursy metali szlachetnych zmieniły kierunki i pną się ku górze.

W pierwszym dniu tygodnia cena srebrnej uncji wynosiła 19,65 USD czyli 59,30 PLN. We wtorek i środę na giełdzie w Londynie nie notowano cen PM fixing, jednak już w czwartek cena białego metalu wzrosła o 0,29 USD co ustanowiło cenę 19,94 USD. W Polsce wzrost ten był równy 1,14 PLN. Ta zmiana w cenie oznaczała przebicie się przez psychologiczną barierę 60 PLN za uncję, która kosztowała już 60,45 PLN.

W ostatnim dniu tygodnia srebro przebiło kolejną barierę, tym razem w dolarach i cena białego kruszcu wyniosła 20,18 USD. W Polsce cena również wzrosła i wynosiła 61,58 PLN. Już w pierwszym tygodniu nowego roku srebro zdołało więc przebić się przez dwie psychologiczne bariery – 20 USD i 60 PLN.

Sytuację na rynku metali szlachetnych zazwyczaj tłumaczymy zmianami gospodarczymi za oceanem. W tym tygodniu jednak w USA nie nastąpiła zmiana trendu optymistycznych wieści. Dlatego zatem, przeniesiemy się do Chin. To właśnie za ich sprawą ceny kruszców skierowały się na północ.

Nieraz już wspominaliśmy, że obniżki cen metali szlachetnych niekoniecznie wiążą się z malejącym popytem. Jak dowodzi Światowa Rada Złota, popyt na fizyczne kruszce wciąż rośnie. Przekonaliśmy się o tym właśnie w ubiegłym tygodniu. Zakupy fizycznego srebra i złota były na tyle wzmożone, że cena kruszców zaczęła rosnąć.

Największych zakupów dokonali Chińczycy, którzy mieli ku temu co najmniej kilka powodów. Przede wszystkim skorzystali z atrakcyjnych obniżek cen srebra i złota, jakie miały miejsce po koniec 2013 roku. Motorem napędzającym zakupy był również zbliżający się wielkimi krokami Chiński Nowy Rok, który zawsze wiąże się z rosnącym popytem na metale szlachetne. Na sytuację tę nałożyły się również dane statystyczne dotyczące spowolnienia gospodarczego w Chinach. A jak mówi powiedzenie „Jak trwoga to do Boga”, ze względu na pogarszające się dane Chińczycy szybko zwrócili się do złota i srebra.

Czytaj także:  Znaleźli Zakopane Złoto, Zgubiła Ich Rozrzutność

Jakie będą losy metali szlachetnych w 2014 roku? Czas pokaże…..

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.