Przejdź do treści

Srebro Powyżej Bariery: Analiza Rynku Srebra

Rozczarowujące dane odnośnie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA wciąż podtrzymywały optymistyczną sytuację na rynku metali szlachetnych w pierwszej połowie tygodnia.

Już w poniedziałek srebro przebiło się przez barierę 20 USD i kosztowało 20,09 USD i 61,17 PLN. Oznaczało to wzrost o 0,29 USD i 0,39 PLN. We wtorek cena wzrosła o kolejne 0,18 USD i 0,45 PLN.

Raport Fed-u, tzw. Beżowa Księga, ukazał umiarkowany wzrost gospodarczy w USA w drugiej połowie listopada i w grudniu. W środę ogłoszono też dane na temat 0,4% wzrostu indeksu cen dóbr produkcyjnych. Cena srebra, podobnie jak złota, dość szybko się obniżyła. Na zamknięciu giełdy w Londynie uncja srebra kosztowała 20,09 USD, cena powróciła do poniedziałkowego poziomu.

W czwartek srebro wciąż kierowało się na południe. Dane odnośnie liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się być optymistyczne. Dodatkowo, ogłoszono również dane o wzroście produkcji regionalnej. W związku z tymi wydarzeniami, uncja srebra kosztowała dokładnie 20 USD i 61,13 PLN.

Sytuacja na rynku poprawiła się już w piątek. Ze względu na słabnący rynek akcji w USA metale szlachetne zyskały na sile. Biały kruszec lekko się odbił, co pozwoliło na zamknięcie tygodnia ceną o 0,01 USD powyżej psychologicznej bariery 20 USD. W Polsce za uncję srebra płaciliśmy 61,22 PLN.

Warto wspomnieć, że w 2013 mennica Stanów Zjednoczonych pobiła rekord, sprzedając 46 milionów srebrnych Amerykańskich Orłów! Przewiduje się, że ze względu na wzmożony popyt, wzrosną teraz marże na monety z rocznika 2014.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.

Czytaj także:  10 Najzimniejszych Kopalni Świata