Przejdź do treści

Złoto Umacnia Pozycję: Analiza Rynku Złota

Ku uciesze inwestorów, złoto zakończyło pierwszy pełny tydzień nowego roku na plusie. W stosunku do poprzedzającego tygodnia cena królewskiego kruszcu wzrosła o prawie 10 USD i o ponad 50 PLN.

Już w pierwszym dniu tygodnia złoto rozpoczęło wędrówkę na północ. Żółty metal zdołał szybko odrobić straty rzędu 30 USD poniesione w pierwszej połowie dnia. Na zamknięciu giełdy w Londynie uncja kruszcu kosztowała 1246,25 USD.

We wtorek, ze względu na umacniającego się dolara i pozytywne dane z sektora produkcji przemysłowej, na rynku metali szlachetnych rozpoczęły się przeceny. Pomimo obniżek, złoto zdołało utrzymać się powyżej psychologicznej bariery 1200 USD.

W środę kruszec nadal kierował się na południe. Jednak, podobnie jak we wtorek, cena utrzymała się powyżej bariery i uncja kosztowała 1221 USD. W Polsce cena ta wynosiła 3750,55 PLN.

Motorem wspierającym ceny złota, które pomimo obniżek utrzymały się powyżej psychologicznych barier, z pewnością jest Azja. Chińczycy bowiem kontynuują zakupy fizycznego kruszcu przed zbliżającym się chińskim nowym rokiem. Dodatkowo, wsparciem dla złota są tradycyjne przetasowania portfeli inwestycyjnych w związku z nowym rokiem. Program QE3 wywindował ceny akcji do niebezpiecznych i niestabilnych poziomów. W związku z tym inwestorzy chętniej kierują się w stronę bezpieczniejszego złota.

W czwartek byk ponownie zawitał na rynek metali szlachetnych. W oczekiwaniu na najważniejsze dane tygodnia, czyli dane z rynku pracy, cena kruszcu powoli rosła.

Po piątkowym ogłoszeniu grudniowych danych dotyczących zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, cena złota wzrosła o prawie 20 USD. Liczba nowozatrudnionych pracowników wyniosła tylko 74,000, znacznie mniej niż spodziewane 200,000.

Ostatecznie złoto zamknęło tydzień na poziomie 1244,25USD i 3819,85PLN.

Początek nowego roku to czas podsumowań. Jak już nieraz przypominaliśmy, złoto nadal, pomimo obniżek cen, przyciąga inwestorów. Dowodzą tego bardzo pozytywne dane podsumowujące sprzedaż w 2013 roku.

Czytaj także:  45 Lat, Jeden Wniosek: Kupujmy Złoto!

Mennica Stanów Zjednoczonych, odnotowała 13,75% wzrostu sprzedaży złotych Orłów i aż 81,06% wzrostu sprzedaży złotych Bizonów! W Kanadzie, jak podaje Royal Canadian Mint, sprzedaż złotych Liści Klonowych w trzecim kwartale 2013 wzrosła o 82,5% w porównaniu z tym samym okresem w 2012 roku. Australijska mennica Perth Mint w 2013 roku odnotowała 41% wzrostu sprzedaży złota bulionowego.

Należy również wspomnieć o 302-tonowych zakupach złota przez bank centralny Turcji w 2013 roku – największych w historii tego kraju.

Już teraz warto skorzystać z atrakcyjnych cen złota, ponieważ obniżki na rynku metali szlachetnych mogą nie potrwać długo. Indie rozważają zmniejszenie restrykcji na zakup złota. Znacznie ułatwi to zakupy kruszcu mieszkańcom, którzy jak wiemy, miłują się w złocie. Decyzja ta może mieć ogromny wpływ na sytuację na rynku metali szlachetnych w 2014 roku. Restrykcje te bowiem były jedną z większych przeszkód dla wzrostu cen złota w 2013.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.