Przejdź do treści

10% Wzrostu w 8 Tygodni: Analiza Rynku Złota

Początek minionego tygodnia rozpoczął się dla złota obiecująco. W poniedziałek, jak i od początku nowego roku, złoto wspierane było przez niepewną sytuację ekonomiczną w USA, Chinach i na rynkach wschodzących. Na zamknięciu giełdy w Londynie za uncję królewskiego kruszcu płacono 1327,50 USD. Na krajowym rynku odpowiadało to cenie 4015,69 PLN.

We wtorek sytuacja na rynku była nieco zmienna. Choć cena złota początkowo skierowała się na południe, królewski kruszec nie potrzebował wiele, aby zmienić kurs. Negatywne dane zza oceanu odnośnie rynku nieruchomości szybko skierowały złoto na północ. W ciągu dnia cena na spocie była równa 1323,70. Kruszec zakończył jednak wtorkową sesję na nieco niższym poziomie, 1317,80 USD za oceanem. Cena na londyńskim rynku równa była 1320,75 USD, natomiast w Polsce 4001,87 PLN.

Środa, podobnie jak wtorek, rozpoczęła się od spadków po tym, jak ogłoszono protokół z ostatniego posiedzenia Fed-u. Zakładając, że 2014 rok nie przyniesie żadnych ekonomicznych niespodzianek, Rezerwa Federalna zamierza kontynuować cięcia programu QE3, nawet pomimo słabnących danych gospodarczych. Złoto zamknęło sesję w Londynie na poziomie 1320,5 USD, czyli 3999,27 PLN. Za oceanem kruszec zamknął dzień na poziomie 1310 USD.

Z końcem tygodnia na rynek złota powrócił optymizm. Ze względu na słabnące dane produkcyjne w USA i w Chinach oraz słabsze od oczekiwanych amerykańskie dane odnośnie ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, cena złota zmieniła środowy kurs i zaczęła piąć się w górę. Pomimo chwilowego załamania, spowodowanego realizacją zysków przez inwestorów, cena na spocie w ciągu dnia osiągnęła 1324,10 USD. Za oceanem kruszec zamknął dzień na nieco niższym poziomie ok. 1316,80 USD. W Londynie ustalono cenę 1316,25 USD, czyli 4013,25 PLN.

Pod koniec tygodnia cena złota wędrowała na północ. W piątek ogłoszono kolejne dane dotyczące rynku nieruchomości w USA, które znów ukazały brak zdecydowanej poprawy sytuacji gospodarczej za oceanem. Po piątkowych wzrostach królewski kruszec ostatecznie zamknął tydzień na rynku w Londynie na poziomie 1323,25 USD. W Polsce za uncję płaciliśmy 4021,22 PLN. Za oceanem natomiast ostatnie notowanie wskazało cenę 1324,30 USD. Tegoroczny wzrost cen kruszcu przekroczył już zatem 10%.

Czytaj także:  Koryto kontra miska

Warto wspomnieć, że nie bez znaczenia dla rynku metali szlachetnych w minionym tygodniu, były wydarzenia na Ukrainie. Pozycję złota wspiera także niestabilna sytuacja w Wenezueli i Bangkoku.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.