Przejdź do treści

Błękitny Diament Sprzedany!

Okazuje się, że tegoroczne Walentynki dostarczyły wielu emocji nie tylko zakochanym. Także pasjonaci kamieni szlachetnych nie mogli narzekać na nudę. W miony piątek pod młotek trafił bowiem najpiękniejszy błękitny diament, na jaki dotychczas udało się natrafić w legendarnej już południowoafrykańskiej kopalni Cullinan!

Aktualny właściciel kopali, znany koncern górniczy Petra Diamonds, wydobył ważący 29,6 karata diament w drugiej połowie stycznia. W wydanym wówczas oświadczeniu, władze spółki, powołując się na imponujący rozmiar oraz niezwykle rzadką barwę diamentu, spekulowały, że może on stać się „kamieniem o wielkiej wartości”.

Jak się okazuje, nie były to tylko pobożne życzenia. W miniony piątek diament sprzedano bowiem za prawie…26 mln dolarów (25,555,555 USD), a więc ponad 77 mln złotych! To oznacza, że nowy właściciel drogocennego kamienia, znany amerykański koncern Cora International NY, zapłacił prawie 863 tys. dolarów za każdy z jego karatów!

„Wysoka cena, jaką zaoferowano za diament, jedynie potwierdza fakt, że jest on jednym z najważniejszych i najpiękniejszych błękitnych diamentów, jakie dotychczas udało się wydobyć. Jego wartość z pewnością winduje również fakt, że pochodzi on z kopalni Cullinan, która słynie przecież z wydobywania cennych błękitnych diamentów i na terenie której odnaleziono już wiele spośród najdroższych diamentów świata, także te zdobiące aktualnie Brytyjską Koronę Królewską” – podsumowuje z dumą Johan Dippenaar, prezes Petra Diamonds.

Czytaj także:  Jeśli Diament, To Jaki?