Przejdź do treści

Gdzie Się Podziało Chińskie Złoto?

Zgodnie z opublikowanym na początku tygodnia raportem China Gold Association (CGA), pod względem popytu na fizyczne złoto Państwo Środka pobiło w ubiegłym roku nowy rekord. Chińczycy kupili 1176 ton kruszcu, czyli aż o 41% więcej, niż rok wcześniej. Jak czytamy w raporcie, na te rekordowe zakupy złożyło się:

717 ton biżuterii (wzrost popytu o 43%),
376 ton złotych sztabek (wzrost popytu o 57%),
49 ton kruszcu o przeznaczeniu przemysłowym,
35 ton pod postacią monet i innych przedmiotów.
Co ciekawe, liczby przytoczone w dokumencie CGA są bardzo zbliżone do wielkości chińskiego importu kruszcu z Hong Kongu, który w minionym roku ukształtował się na poziomie 1157 ton. Powstaje zatem pytanie – gdzie podziało się blisko 500 ton kruszcu, które Chiny pozyskują co roku w swoich kopalniach oraz ze skupu z rynku wtórnego?

Być może znikające z rynku złoto ma związek z planami Chin, by właśnie na kruszcu oprzeć yuana i dzięki temu uczynić go międzynarodową walutą. Wielu analityków sądzi, że chińskie władze robią dziś wszystko, by osłabić pozycję dolara jako globalnej waluty rezerwowej (w czym swoją polityką pomagają im same Stany Zjednoczone). W starciu z opartą o złoto chińską walutą dolar nie będzie miał żadnych szans.

1 komentarz do “Gdzie Się Podziało Chińskie Złoto?”

  1. Stansberry Research twierdzi że Chiny coś takiego ogłoszą 24 kwietnia. Na wszelki wypadek kto ma akcje USA powinien je sprzedac najdalej do polowy kwietnia. A kto nie ma jeszcze złota powinien je jak najszybciej kupic — ogłoszenie że yuan jest ( przynajmniej częściowo) oparty na złocie spowoduje spadek wartości wszystkich walut papierowych ( może najmniej CHF).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.