Przejdź do treści

Powrót Niedźwiedzich Nastrojów: Analiza Rynku Srebra

Na rynek metali szlachetnych wkroczyły niedźwiedzie nastroje. W minionym tygodniu rynek srebra z dnia na dzień obniżał ceny.

W poniedziałek przeceny srebra dyktowane były głównie umacniającym się rynkiem akcji w USA oraz zbliżającym się zebraniem Rezerwy Federalnej, gdzie podjęta miała zostać decyzja odnośnie ewentualnych, kolejnych cięć programu luzowania ilościowego QE3. W związku z tymi wydarzeniami srebro już w poniedziałek spadło poniżej bariery 20 USD i za uncję płacono 19,83 USD, czyli 61,24 PLN.

We wtorek zza oceanu napłynęły pozytywne dane na temat wzrostu zaufania konsumentów, co umocniło inwestorów w przekonaniu, że kolejne cięcia QE3 stają się coraz bardziej realne. Dodatkowo sytuacja na wschodzących rynkach zaczęła stabilizować się po ciężkim początku roku, kiedy doświadczały one silnej presji sprzedaży. We wtorek za uncję srebra płacono już 19,72 USD, natomiast w kraju cena wyniosła 60,41 PLN.

W środę sytuacja białego metalu wyglądała nieco lepiej. Po ogłoszeniu decyzji podjętej na zebraniu FOMC o kolejnych cięciach rzędu 10 miliardów USD, na światowych rynkach akcji doszło do załamania. Srebro natomiast, podobnie jak złoto, zaskakująco powędrowało na północ. Analitycy są zgodni, że efekty tej decyzji wliczone zostały już we wcześniejsze przeceny kruszcu. W trakcie swojej wędrówki srebro osiągnęło cenę 19,90 USD na spocie. W drugiej połowie dnia sytuacja wróciła jednak do tej z początku tygodnia.

W czwartek srebro wciąż kierowało się na południe. Czynnikiem dyktującym ceny metali szlachetnych były rynki wschodzące. Akcje i waluty krajów latynoamerykańskich zyskały na wartości; również rosyjska i turecka waluta odbiły się po tym, jak rządy zobligowały się podjąć kroki konieczne dla ustabilizowania tych gospodarek. Cena za uncję białego metalu obniżyła się do poziomu 19,13 USD.

W piątek, w pierwszej połowie dnia, cena zaczęła wzrastać. Nie trwało to jednak długo, bo już w drugiej połowie dnia biały metal powrócił na tor przecen. Metale szlachetne ucierpiały ze względu na pozytywne dane z gospodarki w USA. Zamykająca tydzień cena London Fix wyniosła 19,31 USD. Za oceanem srebro zamknęło tydzień na poziomie 19,17 USD.

Czytaj także:  Najsłynniejsze Monety Świata: Liść Klonowy

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.