Przejdź do treści

Złoto Najmniej Zmiennym Surowcem Dekady!

Amerykańska spółka US Global Investors opublikowała właśnie bardzo ciekawą interaktywną tabelę, dzięki której z łatwością możemy przekonać się, jak poszczególne surowce radziły sobie na rynkach podczas minionej dekady. Ciekawym odkryciem jest fakt, że najmniejsze wahania cenowe zaprezentowało… złoto!

Tabela pokazuje m.in. towary o największej i najmniejszej stopie zwrotu, a także wahania cenowe metali szlachetnych w zestawieniu z innymi surowcami. Najgorsze wyniki w minionej dekadzie zaprezentował gaz ziemny, który – choć z ubiegłym roku zanotował 26% wzrostu – aż trzykrotnie zajmował ostatnie miejsce w tabeli. Najlepiej zaś spisał się pallad, którego ceny od stycznia 2004 roku kilkakrotnie wystrzeliły w górę. Najbardziej spektakularnym okresem były lata 2009 i 2010, kiedy notowania kruszcu wzrosły odpowiednio o 118 i 96%.

Jak możemy odczytać z tabeli, podczas ostatniej dekady najsilniejszym wahaniom ulegały ceny niklu. Wyjątkowo zróżnicowane były także notowania miedzi, której cena w 2008 roku spadła o 56%, by już rok później wzrosnąć o 153%.

Złoto, które w ubiegłym roku zanotowało największą od 1980 roku przecenę, dwukrotnie (w 2008 i 2011 roku) było najlepiej radzącym sobie towarem. Stosunkowo niewielkie skoki cenowe rok do roku sprawiły natomiast, że to właśnie królewski metal okazał się najmniej zmiennym spośród całej grupy surowców. Burzliwa była natomiast jego relacja ze srebrem – metale te często podążały w odwrotnych kierunkach.

złoto i srebro – relacja wyników
źródło: usfunds.com

Czytaj także:  Państwo Islamskie Wprowadzi Złotą Walutę?