Przejdź do treści

Złoto Znów Się Umacnia: Analiza Rynku

Miniony tydzień rozpoczął się od rozczarowujących danych na temat znacznego spowolnienia produkcji w USA. W związku z tym, poprawa sytuacji gospodarczej za oceanem stanęła pod znakiem zapytania. Niezadowalające dane nadeszły również z Chin, gdzie ogłoszono najniższy od sześciu miesięcy poziom w sektorze produkcji. Złoto powędrowało w kierunku północnym i w szybkim tempie osiągnęło na spocie cenę 1265 USD.

We wtorek notowania żółtego metalu nieco osłabły. Głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na złoto była poprawiająca się sytuacja na rynku akcji w USA. Indeks S&P 500 odbił się o 1 proc. po tym, jak dzień wcześniej zaliczył najmocniejszą od miesięcy presję sprzedaży. Na zamknięciu giełdy w Londynie uncja kruszcu kosztowała 1250,25 USD. W Polsce płaciliśmy za nią 3899,40 PLN.

W środę sytuacja królewskiego kruszcu poprawiła się. Mieszane informacje i dane ze Stanów Zjednoczonych wywołały dezorientację i niepewność odnośnie sytuacji gospodarczej w USA. Inwestorów rozczarowały negatywne dane odnośnie zatrudnienia w sektorach prywatnych. Z drugiej strony, ogłoszono dane na temat poprawy w sektorze usług. Sytuacja ta pozytywnie odbiła się na złocie, które w ciągu dnia osiągnęło na spocie cenę 1266 USD. Kruszec nie zdołał utrzymać się na tak wysokim poziomie, jednak ostatecznie zamknął dzień na stabilnym poziomie 1255 USD za uncję. W kraju uncja złota kosztowała niecałe 3890 PLN.

Końcówka tygodnia na rynku metali szlachetnych należała do optymistycznych. W czwartek Europejski Bank Centralny ogłosił, że strefa euro nie zmaga się z problemem deflacji po tym jak bank zdecydował się utrzymać dotychczasowe stopy procentowe. Informacja ta umocniła pozycję euro, w związku z czym notowania złota poprawiły się. Cena na spocie osiągnęła poziom 1262 USD. W drugiej połowie dnia ogłoszono spadek ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Królewski kruszec nieco się osłabił, jednak pod koniec dnia zdołał niemal całkowicie odrobić straty. Na zamknięciu giełdy w Londynie odnotowano cenę 1256,5 USD. Za oceanem złoto zakończyło dzień na poziomie 1261 USD za uncję.

Czytaj także:  Złoto: Czy Wiedziałeś, Że...?

W piątek nadeszły najważniejsze i najbardziej wyczekiwane informacje ubiegłego tygodnia, czyli comiesięczne dane odnośnie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Okazały się one dużo słabsze od spodziewanych. Dla królewskiego kruszcu była to dobra wiadomość. Złoto powędrowało w kierunku północnym. Na zamknięciu giełdy w Londynie cena za uncję złota wynosiła 1259,25 USD. W USA natomiast złoto zakończyło tydzień z wynikiem 1267,10 USD.

Małgorzata Mejer
Młodszy Analityk
Inwestycje Alternatywne Profit S.A.